Oplossing voor Belgische bestuurders van landbouwvoertuigen die vanaf 1 januari 2026 in Nederland rondrijden - KB gepubliceerd
Aangemaakt op
Door een gewijzigde wetgeving in Nederland kunnen sinds 1 juli 2025 plots heel wat Belgische landbouwers niet langer met de tractor rijden in Nederland. Iedereen zal er namelijk moeten beschikken over een G- of C(+E)-rijbewijs, zelfs de bestuurders die in België zonder G-rijbewijs kunnen rijden omdat ze geboren zijn voor 1 oktober 1982. Om de Belgische Overheid tijd te geven om tot een oplossing te komen, werd er een gedoogperiode ingesteld tot 1 januari 2026. Nu de deadline zeer dichtbij komt, is er een oplossing uitgewerkt. Dankzij de vele inspanningen van Boerenbond en het politieke engagement van ministers Crucke en De Ridder.
Syndicaal werk met resultaat
Boerenbond verrichte heel wat werk om het dossier te blijven neerleggen bij de federale minister van mobiliteit Crucke. We zijn dan ook opgelucht dat de Vlaamse en federale mobiliteitsministers De Ridder en Crucke samen naar een oplossing gezocht hebben die in lijn ligt met het voorstel van Boerenbond. Federaal minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke heeft, in nauw overleg met de Nederlandse autoriteiten, een structurele en werkbare oplossing uitgewerkt voor Belgische bestuurders van landbouwvoertuigen die in Nederland de weg op moeten. Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder heeft dit traject actief ondersteund en ervoor gezorgd dat het voorstel binnen de Vlaamse Regering een positief advies kreeg, waarbij ook de samenhang met de Vlaamse rijbewijsregelgeving werd gewaarborgd. Dankzij de gecoördineerde Belgische aanpak ontstaat er nu duidelijkheid en rechtszekerheid voor landbouwers en loonwerkers in de grensregio.
Vrijstelling voor bestuurders geboren voor 1 oktober 1982
Het door federaal minister Crucke voorgestelde model voorziet dat bestuurders die vóór 1 oktober 1982 geboren zijn en in België met een rijbewijs B landbouwvoertuigen mogen besturen, vrijgesteld worden van bijkomende verplichtingen zoals extra rijlessen of een examen voor de G-aantekening op het rijbewijs.
Vlaams Minister De Ridder speelde daarbij ook een belangrijke rol door te verzekeren dat dit federale voorstel volledig in lijn ligt met de Vlaamse rijbewijsregels en handhavingsnoden, wat cruciaal was voor een coherente Belgische positie richting Nederland.
Nederland heeft deze oplossing intussen formeel aanvaard, wat het dossier in een stroomversnelling brengt.
Wat moet je zelf concreet doen?
Bestuurders moeten wel nog beschikken over een fysiek EU-rijbewijs met vermelding van categorie G, noodzakelijk voor de handhaving. Zij zullen dus nog langs hun gemeente moeten gaan om de G-vermelding te laten toevoegen aan hun rijbewijs. Boerenbond verwacht dat het koninklijk besluit hierover eerstdaags zal ondertekend worden. Vanaf dan kan je, indien geboren voor 1 oktober 1982, je wenden tot het gemeentehuis en vragen om de categorie G toe te voegen aan je rijbewijs.
Minister Crucke is zeer tevreden dat het intensieve overleg met Nederland tot deze oplossing heeft geleid. Hij is bijzonder tevreden dat deze gezamenlijke aanpak nu tot duidelijkheid leidt voor onze landbouwers. Vlaams minister De Ridder looft de pragmatische oplossing en kijkt zij tevreden op de Vlaamse ondersteuning om de technische samenhang met onze rijbewijsregels te verzekeren. Dat was essentieel om geloofwaardig naar Nederland te stappen.
Boerenbond is tevreden dat deze aangehouden inspanningen geholpen hebben. Met dit akkoord krijgen duizenden landbouwers en loonwerkers eindelijk zekerheid over hun situatie bij grensoverschrijdende verplaatsingen. De oplossing combineert Belgische en Nederlandse vereisten op een manier die juridisch coherent en praktisch uitvoerbaar is.
Ferm voor Agravrouwen organiseerde op 3 juli een fietsbenefiet om aandacht te vragen voor het mentale welzijn van boeren en boerinnen. De opbrengst gaat naar Boeren op een Kruispunt.
Beitems Bodemfestival bracht landbouwers, onderzoekers en machinebouwers samen rond bodemgezondheid, met demo’s, getuigenissen en praktijkinzichten over innovatie, precisielandbouw en duurzaam bodembeheer.
De provincie Antwerpen blijft de landbouwkamer ondersteunen als adviesorgaan en maakt jaarlijks 25.000 euro vrij voor scholenbezoeken en imago-activiteiten rond land- en tuinbouw.
Campo Solar groeide in tien jaar van een tuinfeest uit tot een festival voor 30.000 bezoekers, met landbouw als hart van de beleving: tussen mais, bloemen en lokale smaken.
John Deere vernieuwde de T5- en T6-maaidorsers met meer digitalisering, automatisering en gebruiksgemak, zonder het beproefde schudderconcept los te laten. Capaciteit, cabine en precisielandbouw kregen een stevige upgrade.