Overslaan en naar de inhoud gaan
Home
Search redirect block mobile
  • Nieuws & info
    • Alle sectorenAlgemeen nieuwsoverzicht
      • Akkerbouw
      • Pluimvee
      • Fruit
      • Sierteelt
      • Groenten
      • Varkens
      • Melkvee
      • Vleesvee
      • Andere sector
    • Jouw regio
    • Onze projecten
    • Alle thema's
      • Inkomen
      • Omgeving en klimaat
      • Jouw administratie
      • Starten en stoppen
      • Mens en maatschappij
      • Werk en veiligheid
  • Marktinformatie
    • Alle sectoren
      • Akkerbouw
      • Pluimvee
      • Fruit
      • Varkens
      • Groenten
      • Vleesvee
      • Melkvee
      • Andere sector
    • Meldpunt
        Geef hier zelf uw prijzen
  • Advies
  • Vormingen
Search redirect block
  • Meer boer dan je denkt
  • Boer&Tuinder
  • Over ons
  • Contact
  • Kalender
  • Word lid
  • Inloggen
  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on LinkedIn
  • Follow us on Youtube

Je bent hier

  1. Home
  2. ...
    1. Nieuws & Info
  3. Hoe bestrijden we samen knolcyperus ?
‌

Aangemaakt op

24 september 2025
Laatst bijgewerkt op 26 september 2025

Hoe bestrijden we samen knolcyperus ?

Eerder deze maand organiseerde het Agentschap Landbouw en Zeevisserij een studiedag over knolcyperus. In ‘t Poorthuis in Peer was nauwelijks nog een lege stoel te vinden. De grote opkomst is het bewijs dat veel landbouwers het probleem onderkennen dat knolcyperus is. In het noorden van Limburg hebben ze al decennialang te kampen met knolcyperus, maar ondertussen is het probleem helaas over heel Vlaanderen verspreid. En het einde lijkt nog niet in zicht.

Shana Clercx van PVL begon de studiedag met een overzichtelijk situering van het probleem. Uit vier jaar onderzoek in het kader van een VLAIO-project is opnieuw bewezen dat het bestrijden van het gewas enorm moeilijk is en de verspreiding ervan net heel gemakkelijk gebeurt. “Decennia van intensieve chemische bestrijding konden niet voorkomen dat knolcyperus zich verder verspreidde”, aldus Shana Clercx. In eerste instantie moet er dus ingezet worden op preventie. Daarbij mag niet worden vergeten dat zaden relevant zijn voor de verspreiding van knolcyperus. Daarnaast is het essentieel om geen wortel-, bol- en knolgewassen te telen. Sommige bodemverstorende landbouwmachines verslepen knollen namelijk tot tientallen meters ver binnen een perceel. Ze kunnen ook aanklevende aarde met zich meedragen.

Eensgezindheid over urgentie

Over wat er dan wel mogelijk is, staken vertegenwoordigers van verschillende betrokken partijen de koppen bij elkaar. Een oplossing konden zij ook niet vinden, maar er was wel eensgezindheid over de urgentie. “Mijn topprioriteit en hoop is dat we binnen afzienbare tijd een middel vinden met knoldodende werking bij knolcyperus”, aldus Leander Hex, akkerbouwconsulent bij Boerenbond. “Het is een wereldwijd probleem; hopelijk komt er ergens een oplossing.” Een mening die gedeeld wordt door Marc d’Haen van aardappelverwerker Agristo. “Onderzoek naar doeltreffende bestrijdingsmethoden of middelen is het belangrijkste.”

Jan Haveneers is ondervoorzitter van Landbouwservice, een organisatie van loonwerkers in België. Hij benadrukt sterk het belang van communicatie. “Tussen de landbouwer, de loonwerker en de pachter en verhuurder van de grond. Wie heeft de knol en wie niet, daarover moeten we open communiceren.”

​Danny Van den Bossche van het agentschap Landbouw en Zeevisserij sloot daar bij aan. “Ik pleit voor samenwerking. We kunnen allemaal kijken naar de ander en afwachten wat die gaat doen, maar dat neemt niet weg dat iedereen zijn verantwoordelijkheid moet nemen.”

“De hele keten zal zijn stukje moeten bijdragen”, beseft ook Paul Claesen van Greenyard in Bree. “We leerden vandaag dat zwarte braak een van de meeste efficiënte bestrijdingsmethodieken is. Zou het op korte termijn niet mogelijk zijn om een uitzondering te bekomen op de verplichting om groenbedekker te zaaien en in de plaats daarvan in te zetten op zwarte braak om knolcyperus te bestrijden?”

Erwin Boonen, Tiense Suikerraffinaderij rondde af door de voorgaande ideeën samen te vatten: “Samenwerking is essentieel. Enkel door samen naar oplossingen te zoeken, kunnen we dit probleem aanpakken.”

Decennia van intensieve chemische bestrijding konden niet voorkomen dat knolcyperus zich verder verspreidde.

Leander

Leander Hex

info@boerenbond.be
016 28 61 61
Lees meer

Dit artikel delen

  • Deel op X
  • Deel op Facebook
  • Deel via e-mail

Meer boer dan je denkt

Schaapjes tellen voor een duurzame teelt

Verlichte tractorenparades

​Van het veld naar jouw koffie met suiker van eigen kweek

Meer artikels

Vormingen

Aanvullende opleiding fytolicentie: Als P2 een P1 begeleiden: wie welke verantwoordelijkheid

Gewasbescherming
Online
Lees meer

Aanvullende opleiding fytolicentie: Alternatieve gewasbescherming en nuttigen in vollegrondsgroenten

Gewasbescherming
Online
Lees meer

PAS-uitdagingen en -technieken voor 2028

Energie
Kortessem
Lees meer
Meer vormingen

Andere artikels

Veelgestelde vragen over e-facturatie (FAQ)

Wat je nog niet wist over e-facturatie
Jouw administratie
Lees meer

“Ik wist van jongs af aan: dit bedrijf wil ik verderzetten”

Jan Gorssen baat samen met zijn ouders een varkensbedrijf uit in Bocholt
Mens en maatschappij
Lees meer

​Leader Oost-Vlaanderen op zoek naar kleinschalige plattelandsprojecten

Verbreding
Lees meer

Wat als je de veiligheidsinspectie over de vloer krijgt?

Veiligheid en preventie
Lees meer

Van suikerbiet tot drinkwater: Tienen pioniert met New Water-project

Verdienmodellen
Lees meer

Hoe ver staat bio in Vlaanderen?

Omgeving en klimaat
Lees meer

Webinar circulair mestbeheer in de praktijk

Bodem
Lees meer

Erosiebestrijding tussen beleid en boerenrealiteit

Bodem
Lees meer

Blijf uit ons bord

Verdienmodellen
Lees meer

Dagreis ammoniakreductie in de pluimveehouderij

Emissies
Lees meer

Captatieverbod Westkust opgeheven

Water
Lees meer

Nitraatresiducampagne 2025 van start - alle veranderingen op een rijtje

MAP
Lees meer

Ever-café's

Energie
Lees meer

“Na 9 jaar omschakelen zie ik duidelijk verschil in mijn bodem”

Bodem
Lees meer

​Kortrijkse boeren versterken de biodiversiteit

Starten
Lees meer

Mien Van Olmen leert glastuinbouwsector nog beter kennen

Energie
Lees meer

Kan het nettoloon nog in de hand worden uitbetaald?

Arbeid en tewerkstelling
Lees meer

Markt | ​Vleesveeprijzen trekken aan, kalverprijzen onder druk

Markten
Lees meer

PFAS blijft de federale gemoederen beroeren

Dierenwelzijn
Lees meer

​“Technologie nodig om verduurzaming melkveehouderij haalbaar te houden”

Verbreding
Lees meer

Lees meer over

BedrijfseconomieBodemDierenwelzijnVoedselveiligheidPatrimoniumStartenStoppenOvernemenDiversiteitKlimaatRisicobeheerVergunningenEnergieMentaal welzijnArbeid en tewerkstellingMechanisatiePacht

Meer nieuws uit dit thema

Toon alle artikels
  • 16 oktober 2026

    Vorming: Energie op het landbouwerf

    Energie
    Regionaal vormingsaanbod - Regio Antwerpen
    Ontdek hoe je het energieverbruik van je landbouwbedrijf analyseert, je energiefactuur optimaliseert en bespaart. Met praktische inzichten over eigen energieproductie en samenwerking.
    Lees meer
  • 16 oktober 2026

    Denk ruimer dan een batterij alleen

    Omgeving en klimaat
    Een bedrijfsbatterij kopen is één ding, maar ze zo efficiënt mogelijk gebruiken een ander. Tijdens een drukbijgewoonde Boerenbond-demodag over slimme sturingen in Lokeren kregen de deelnemers een inkijk in de boeiende maar complexe energiemarkt.
    Lees meer
  • 15 oktober 2026

    ​Tolsma Optica S brengt kwaliteitscontrole en bewaring dichter bij elkaar

    Werk en veiligheid
    De Optica S haalt niet alleen verontreinigingen uit de aardappelstroom, maar verzamelt ook kwaliteitsdata. Die informatie kan bewaring in de toekomst beter afstemmen op de partij.
    Lees meer
  • 13 oktober 2026

    Dag van de Boerin: Wie heeft een boontje voor boerinnen en tuiniersters?

    Mens en maatschappij
    Op 15 oktober zet Ferm voor agravrouwen boerinnen en tuiniersters in de schijnwerpers. Met symbolische boontjes en een compliment vraagt de organisatie erkenning voor hun onmisbare inzet.
    Lees meer
  • 13 oktober 2026

    Eerste autonome AURA-voedermengwagen succesvol opgestart in België

    Werk en veiligheid
    Na 600 draaiuren vertelt melkveebedrijf Deraedt-D’Hallewin hoe de autonome Kuhn AURA het voeren automatiseert, tijd bespaart en zich in de dagelijkse praktijk bewijst.
    Lees meer
  • 13 oktober 2026

    ​Agro-Expo verhuist naar Kortrijk Xpo om verder te groeien

    Inkomen
    Agro-Expo Vlaanderen verhuist in 2028 van Roeselare naar Kortrijk Xpo, waar van 26 tot 28 februari extra ruimte en een groter bereik nieuwe kansen zullen bieden voor exposanten, bezoekers en innovatie in de landbouw.
    Lees meer
Home

In overleg met de maatschappij wil Boerenbond als landbouworganisatie bouwen aan een levenskrachtige, duurzame land- en tuinbouw. Deze duurzaamheid vertaalt zich op vier terreinen: ecologisch, economisch, sociaal en maatschappelijk.

  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on LinkedIn
  • Follow us on Youtube
  • Over Boerenbond
    • Wie we zijn
    • Persberichten
    • Meer boer dan je denkt
    • Boer&Tuinder
    • Archief ledenbladen
    • Vacatures
    • Boeren voor morgen
    • Adverteren/publiciteit
  • Snelle links
    • Voorkeuren aanpassen
    • Agenda
    • Advies & ondersteuning
    • Marktinformatie
    • Vormingen
    • Projecten
    • Ledenvoordelen
    • Tools
    • Word lid

Contact

Diestsevest 40
3000 Leuven
België
016 28 61 61
info@boerenbond.be
  • Privacy & Gebruikersvoorwaarden
  • Cookie Policy
  • Toegankelijkheid
© 2026 Boerenbond vzw. Alle rechten voorbehouden.