Overslaan en naar de inhoud gaan
Home
Search redirect block mobile
  • Nieuws & info
    • Alle sectorenAlgemeen nieuwsoverzicht
      • Akkerbouw
      • Pluimvee
      • Fruit
      • Sierteelt
      • Groenten
      • Varkens
      • Melkvee
      • Vleesvee
      • Andere sector
    • Jouw regio
    • Onze projecten
    • Alle thema's
      • Inkomen
      • Omgeving en klimaat
      • Jouw administratie
      • Starten en stoppen
      • Mens en maatschappij
      • Werk en veiligheid
  • Marktinformatie
    • Alle sectoren
      • Akkerbouw
      • Pluimvee
      • Fruit
      • Varkens
      • Groenten
      • Vleesvee
      • Melkvee
      • Andere sector
    • Meldpunt
        Geef hier zelf uw prijzen
  • Advies
  • Vormingen
Search redirect block
  • Meer boer dan je denkt
  • Boer&Tuinder
  • Over ons
  • Contact
  • Kalender
  • Word lid
  • Inloggen
  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on LinkedIn
  • Follow us on Youtube

Je bent hier

  1. Home
  2. ...
    1. Nieuws & Info
  3. Hoe bestrijden we samen knolcyperus ?
‌

Hoe bestrijden we samen knolcyperus ?

Aangemaakt op

24 september 2025

Eerder deze maand organiseerde het Agentschap Landbouw en Zeevisserij een studiedag over knolcyperus. In ‘t Poorthuis in Peer was nauwelijks nog een lege stoel te vinden. De grote opkomst is het bewijs dat veel landbouwers het probleem onderkennen dat knolcyperus is. In het noorden van Limburg hebben ze al decennialang te kampen met knolcyperus, maar ondertussen is het probleem helaas over heel Vlaanderen verspreid. En het einde lijkt nog niet in zicht.

Shana Clercx van PVL begon de studiedag met een overzichtelijk situering van het probleem. Uit vier jaar onderzoek in het kader van een VLAIO-project is opnieuw bewezen dat het bestrijden van het gewas enorm moeilijk is en de verspreiding ervan net heel gemakkelijk gebeurt. “Decennia van intensieve chemische bestrijding konden niet voorkomen dat knolcyperus zich verder verspreidde”, aldus Shana Clercx. In eerste instantie moet er dus ingezet worden op preventie. Daarbij mag niet worden vergeten dat zaden relevant zijn voor de verspreiding van knolcyperus. Daarnaast is het essentieel om geen wortel-, bol- en knolgewassen te telen. Sommige bodemverstorende landbouwmachines verslepen knollen namelijk tot tientallen meters ver binnen een perceel. Ze kunnen ook aanklevende aarde met zich meedragen.

Eensgezindheid over urgentie

Over wat er dan wel mogelijk is, staken vertegenwoordigers van verschillende betrokken partijen de koppen bij elkaar. Een oplossing konden zij ook niet vinden, maar er was wel eensgezindheid over de urgentie. “Mijn topprioriteit en hoop is dat we binnen afzienbare tijd een middel vinden met knoldodende werking bij knolcyperus”, aldus Leander Hex, akkerbouwconsulent bij Boerenbond. “Het is een wereldwijd probleem; hopelijk komt er ergens een oplossing.” Een mening die gedeeld wordt door Marc d’Haen van aardappelverwerker Agristo. “Onderzoek naar doeltreffende bestrijdingsmethoden of middelen is het belangrijkste.”

Jan Haveneers is ondervoorzitter van Landbouwservice, een organisatie van loonwerkers in België. Hij benadrukt sterk het belang van communicatie. “Tussen de landbouwer, de loonwerker en de pachter en verhuurder van de grond. Wie heeft de knol en wie niet, daarover moeten we open communiceren.”

​Danny Van den Bossche van het agentschap Landbouw en Zeevisserij sloot daar bij aan. “Ik pleit voor samenwerking. We kunnen allemaal kijken naar de ander en afwachten wat die gaat doen, maar dat neemt niet weg dat iedereen zijn verantwoordelijkheid moet nemen.”

“De hele keten zal zijn stukje moeten bijdragen”, beseft ook Paul Claesen van Greenyard in Bree. “We leerden vandaag dat zwarte braak een van de meeste efficiënte bestrijdingsmethodieken is. Zou het op korte termijn niet mogelijk zijn om een uitzondering te bekomen op de verplichting om groenbedekker te zaaien en in de plaats daarvan in te zetten op zwarte braak om knolcyperus te bestrijden?”

Erwin Boonen, Tiense Suikerraffinaderij rondde af door de voorgaande ideeën samen te vatten: “Samenwerking is essentieel. Enkel door samen naar oplossingen te zoeken, kunnen we dit probleem aanpakken.”

Decennia van intensieve chemische bestrijding konden niet voorkomen dat knolcyperus zich verder verspreidde.

Leander

Leander Hex

info@boerenbond.be
016 28 61 61
Lees meer

Dit artikel delen

  • Deel op X
  • Deel op Facebook
  • Deel via e-mail

Meer boer dan je denkt

Zes zomerse activiteiten bij de boer

Van gras tot hoeve-ijsje: zo doen ze dat!

​Een ‘goei’ stuk vlees, hoe kies je dat?

Meer artikels

Vormingen

Maïsdemo - fytoles

Gewasbescherming
Meer
Lees meer
Meer vormingen

Andere artikels

Veelgestelde vragen over e-facturatie (FAQ)

Wat je nog niet wist over e-facturatie
Jouw administratie
Lees meer

“Ik wist van jongs af aan: dit bedrijf wil ik verderzetten”

Jan Gorssen baat samen met zijn ouders een varkensbedrijf uit in Bocholt
Mens en maatschappij
Lees meer

​Leader Oost-Vlaanderen op zoek naar kleinschalige plattelandsprojecten

Verbreding
Lees meer

Wat als je de veiligheidsinspectie over de vloer krijgt?

Veiligheid en preventie
Lees meer

Van suikerbiet tot drinkwater: Tienen pioniert met New Water-project

Verdienmodellen
Lees meer

Hoe ver staat bio in Vlaanderen?

Omgeving en klimaat
Lees meer

Webinar circulair mestbeheer in de praktijk

Bodem
Lees meer

Erosiebestrijding tussen beleid en boerenrealiteit

Bodem
Lees meer

Blijf uit ons bord

Verdienmodellen
Lees meer

Dagreis ammoniakreductie in de pluimveehouderij

Emissies
Lees meer

Captatieverbod Westkust opgeheven

Water
Lees meer

Nitraatresiducampagne 2025 van start - alle veranderingen op een rijtje

MAP
Lees meer

Ever-café's

Energie
Lees meer

“Na 9 jaar omschakelen zie ik duidelijk verschil in mijn bodem”

Bodem
Lees meer

​Kortrijkse boeren versterken de biodiversiteit

Starten
Lees meer

Mien Van Olmen leert glastuinbouwsector nog beter kennen

Energie
Lees meer

Kan het nettoloon nog in de hand worden uitbetaald?

Arbeid en tewerkstelling
Lees meer

Markt | ​Vleesveeprijzen trekken aan, kalverprijzen onder druk

Markten
Lees meer

PFAS blijft de federale gemoederen beroeren

Dierenwelzijn
Lees meer

​“Technologie nodig om verduurzaming melkveehouderij haalbaar te houden”

Verbreding
Lees meer

Lees meer over

BedrijfseconomieBodemDierenwelzijnVoedselveiligheidPatrimoniumStartenStoppenOvernemenDiversiteitKlimaatRisicobeheerVergunningenEnergieMentaal welzijnArbeid en tewerkstellingMechanisatiePacht

Meer nieuws uit dit thema

Toon alle artikels
  • 21 augustus 2026

    Van dronebeelden tot taakkaarten: precisielandbouw in de praktijk - 1 september 2026

    Gewasbescherming
    Ontdek hoe je zelf aan de slag kunt gaan met variabel spuiten op basis van taakkaarten. Tijdens deze praktijkdemo tonen we hoe dronebeelden worden omgezet in taakkaarten en hoe je deze inlaadt in jouw tractor en spuit.
    Lees meer
  • 17 augustus 2026

    Starterscursus Type A in West-Vlaanderen: Schrijf je tijdig in!

    Jouw administratie
    starterscursus: schrijf je snel in!
    Wil je in 2027 je installatieattest behalen? Schrijf je nu in voor de Starterscursus Type A en volg daarna Type B en stage om je vakbekwaamheid aan te tonen voor VLIF-steun.
    Lees meer
  • 17 augustus 2026

    Bataatdag bij Viaverda sluit Maxbat-project af met blik op de toekomst

    Onderwijs en vorming
    Op Bataatdag bij Viaverda in Kruisem ontdekten telers de nieuwste inzichten rond teelt, bewaring, onkruidbestrijding en ritnaalden in bataat.
    Lees meer
  • 13 augustus 2026

    Vanaf volgend jaar nieuwe regels voor uitzonderlijk vervoer. Waarop moet je letten?

    Jouw administratie
    De regels voor een vergunning uitzonderlijk vervoer veranderen vanaf januari. Vanaf dan kan je zo’n vergunning alleen nog aanvragen voor tractoren die geregistreerd staan in de digitale voertuigbibliotheek.
    Lees meer
  • 13 augustus 2026

    Interesse in landbouw neemt toe. Starterscursus is en blijft dé beste start.

    Vergunningen
    De belangstelling voor starterscursussen in de landbouw groeit sterk. Steeds meer kandidaat-overnemers bereiden zich voor op een toekomst in de sector. Je kan je nu nog inschrijven voor de starterscursus die begint in september.
    Lees meer
  • 12 augustus 2026

    ​Doornappel doet aan zaadvorming: nu ingrijpen!

    Mens en maatschappij
    Doornappel rukt op en vormt een giftig risico voor landbouwers. Leer hoe je de plant tijdig herkent, veilig verwijdert en correct afvoert om besmetting en schade te voorkomen.
    Lees meer
Home

In overleg met de maatschappij wil Boerenbond als landbouworganisatie bouwen aan een levenskrachtige, duurzame land- en tuinbouw. Deze duurzaamheid vertaalt zich op vier terreinen: ecologisch, economisch, sociaal en maatschappelijk.

  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on LinkedIn
  • Follow us on Youtube
  • Over Boerenbond
    • Wie we zijn
    • Persberichten
    • Meer boer dan je denkt
    • Boer&Tuinder
    • Archief ledenbladen
    • Vacatures
    • Boeren voor morgen
    • Adverteren/publiciteit
  • Snelle links
    • Voorkeuren aanpassen
    • Agenda
    • Advies & ondersteuning
    • Marktinformatie
    • Vormingen
    • Projecten
    • Ledenvoordelen
    • Tools
    • Word lid

Contact

Diestsevest 40
3000 Leuven
België
016 28 61 61
info@boerenbond.be
  • Privacy & Gebruikersvoorwaarden
  • Cookie Policy
  • Toegankelijkheid
© 2026 Boerenbond vzw. Alle rechten voorbehouden.