Haal meer uit elke druppel: water vasthouden en hergebruiken in de landbouw
Water wordt jaar na jaar waardevoller op onze land- en tuinbouwbedrijven. Water vasthouden en hergebruiken in de landbouw is daarbij steeds belangrijker. Droogteperiodes, piekneerslag, druk op grondwater en strengere verwachtingen rond efficiënt watergebruik maken van waterbeheer een strategisch thema op elk bedrijf. Wie vandaag werkt aan duurzaam watergebruik, bouwt niet alleen aan meer weerbaarheid, maar ook aan meer bedrijfszekerheid.
Daarom organiseren we op woensdag 24 juni 2026 van 12.30 tot 13.15 uur het gratis webinar ‘Haal meer uit elke druppel: slimme wateroplossingen voor je bedrijf’. In een compacte online sessie krijg je concrete inzichten waarmee je meteen verder kan op je bedrijf: van water vasthouden op het perceel tot water opslaan, zuiveren en hergebruiken.
Wat je ontdekt over water vasthouden en hergebruiken in de landbouw
Tijdens het webinar zoomen we in op praktische oplossingen die landbouwers vandaag al kunnen inzetten om hun waterstrategie te versterken.
Water langer vasthouden op het perceel: denk aan peilgestuurde drainage, stuwen langs percelen en maatregelen die helpen om water minder snel af te voeren.
Water slim opslaan op het bedrijf: opvang en buffering van hemelwater worden steeds belangrijker nu alternatieve bronnen aan belang winnen.
Behandelen van hemelwater voor drinkwater vee: bespaar op leidingwater door het hemelwater op te vangen en maximaal in te zetten als drinkwater.
Inzetten van gezuiverd bedrijfseigen afvalwater: je kan rietvelden gebruiken om spoelwater of afvalwater op te zuiveren en te hergebruiken.
Meer dan inspiratie: ook begeleiding op maat via Boerenbond
Een webinar zet je op weg, maar vaak komen de echte vragen pas daarna. Welke maatregel past bij jouw teelt? Waar liggen de knelpunten op jouw erf? Welke investering is zinvol, en wat vraagt de regelgeving precies?
Daarvoor kan je terecht bij het digitaal waterloket van Boerenbond. Daar krijg je gerichte ondersteuning rond waterhergebruik, waterbesparing, alternatieve waterbronnen, drinkwaterbehandeling voor vee, irrigatie, opslagsystemen en steunmaatregelen.
Wie dieper wil gaan, kan een waterscan laten uitvoeren. Zo’n scan brengt de waterstromen op je bedrijf in kaart, maakt knelpunten zichtbaar en helpt om gerichte keuzes te maken rond duurzame investeringen. Dat is bijzonder waardevol voor bedrijven die al stappen zetten, maar ook voor ondernemers die nog aan het begin staan van hun waterstrategie.
Extra slagkracht met de nieuwe waterconsulent
Met de start van Joris De Nies als nieuwe waterconsulent versterkt Boerenbond zijn werking rond slim en praktijkgericht waterbeheer. Dat betekent extra slagkracht voor landbouwers die advies zoeken over water vasthouden, zuiveren en hergebruiken in de landbouw,.
Wil je na het webinar verder praten over jouw situatie, dan ga je best langs via het digitaal waterloket. Op de Boerenbond-pagina over waterwetgeving zie je hoe breed het thema vandaag geworden is. Ook waterkwaliteit speelt daarin een centrale rol. Op onze themapagina over water vind je daarover nog meer actualiteit en achtergrond.
Met het impulsprogramma ‘7 voor 27’ wil Vlaanderen de waterkwaliteit versneld verbeteren. Ontdek welke zeven acties tegen 2027 voor schoner water en gerichter beleid moeten zorgen.
De melkpoederprijs stijgt verder en trekt de melkprijzen mee omhoog. Ontdek hoe zuivelnoteringen en de hogere FrieslandCampina-garantieprijs de markt in beweging zetten.
Met het impulsprogramma ‘7 voor 27’ wil Vlaanderen de waterkwaliteit versneld verbeteren. Ontdek welke zeven acties tegen 2027 voor schoner water en gerichter beleid moeten zorgen.
Vijf jaar na de opening is Agrotopia uitgegroeid tot een broedplaats voor innovatie in de glastuinbouw. Telers, bedrijven en onderzoekers werken er samen aan slimme oplossingen voor water, energie, digitalisering en nieuwe teeltsystemen.
De West-Vlaamse land- en tuinbouw bedankt gouverneur Carl Decaluwé voor zijn jarenlange betrokkenheid, verbindende samenwerking en inzet voor een sterke landbouwprovincie.
West-Vlaanderen investeert 1,18 miljoen euro in waterbekkens in Pittem die overstromingsrisico’s beperken, landbouwers extra water bieden tijdens droge periodes en ruimte creëren voor natuur.