Uitstel voor PV-verplichting tot 2026

Omdat de Vlaamse regering in 2023 wilde inzetten op de productie van hernieuwbare energie via zonnepanelen (PV-installaties), werd er een PV-verplichting in het leven geroepen voor grote elektriciteitsafnemers. Praktische problemen zorgen ervoor dat de regering de deadline hieromtrent uitstelt.

 

Als gevolg van de PV-verplichting moeten bedrijven met een elektriciteitsverbruik van meer dan 1 GWh per jaar zonnepanelen installeren op hun bedrijfsgebouwen. In onze sector gaat het voornamelijk over glastuinbouwers (zeker diegene met een E-boiler), energie-intensieve groentekwekers (denk aan witloof- en champignonkwekers) en fruittelers met eigen koeling en verwerking. De hoeveelheid te plaatsen PV is in functie van de dakoppervlakte en stijgt gradueel in de tijd. Initieel was het zo dat bedrijven waarvan het jaarlijkse energieverbruik al in 2021 de drempel van 1 GWh overschreden had, reeds tegen eind juni een installatie van minimaal 12.5 wattpiek per m² dakoppervlakte moesten installeren. In de praktijk was deze deadline voor heel wat bedrijven niet haalbaar om verschillende redenen. Specifiek voor de glastuinbouwsector speelt bovendien de problematiek dat de dakoppervlakte van de serres worden meegeteld, hoewel PV-installaties hierop niet mogelijk zijn. De Vlaamse regering heeft uiteindelijk beslist om de deadline op te schuiven naar april 2026. Voor Boerenbond is het essentieel dat de regering het uitstel gebruikt om werk te maken van een haalbare en logische regeling die de sector niet dwingt tot torenhoge investeringen die bovendien niet bijdragen aan verduurzaming.

hn

Volg alle droogtenieuws op de voet

Tips en informatie bundelen we in dit online dossier. Voor de meest actuele informatie over droogte en de droogtemaatregelen, kan je hier terecht.

Read more about Droogte

Uitstel voor PV-verplichting tot 2026

Omdat de Vlaamse regering in 2023 wilde inzetten op de productie van hernieuwbare energie via zonnepanelen (PV-installaties), werd er een PV-verplichting in het leven geroepen voor grote elektriciteitsafnemers.

Read more about Uitstel voor PV-verplichting tot 2026
zer

“Met ons eigen slachthuis kan de keten niet korter zijn”

Boer in de kijker

De familie Martens kiest voluit voor de korte keten en zet al jaren in op duurzaamheid en welzijn. Tien jaar geleden openden ze hun hoevewinkel Mattes en twee jaar geleden kwam daar een eigen microslachthuis bij.

Read more about “Met ons eigen slachthuis kan de keten niet korter zijn”
asbestdak

Geen sanering meer nodig voor afdruipzones asbest

Op basis van het bodemsaneringsdecreet en de richtlijnen rond bodemonderzoek- en bodemsanering dienden die afdruipzones in kaart te worden gebracht en desgevallend te worden gesaneerd.

Read more about Geen sanering meer nodig voor afdruipzones asbest
gbb

Om voedsel te produceren heb je water nodig!

Opinie

Boeren moeten te allen tijde prioritair toegang blijven hebben tot voldoende water.

Read more about Om voedsel te produceren heb je water nodig!
Tom Waes landscape

Inschrijvingen jaarlijkse inspiratieconference geopend

Dit jaar geen cijfers of grafieken, maar een flinke portie warmte, eerlijkheid en een welgemikte lach. Met Joris Bruyninckx en Tom Waes. Schrijf je nu in!

Read more about Inschrijvingen jaarlijkse inspiratieconference geopend

Minder administratieve lasten en regeldruk

Onze land- en tuinbouwers worden geconfronteerd met een lasagne aan administratieve verplichtingen en na te leven regels, vanuit diverse beleidsdomeinen en verschillende beleidsniveaus.

Read more about Minder administratieve lasten en regeldruk
SKK

“Starten in de korte keten doe je niet lichtzinnig”

Dossier

Van 17 tot 25 mei is het de Week van de Korte Keten. In een dossier in Boer&Tuinder blikken we vooruit met Ann Detelder van het Steunpunt Korte Keten. "Korte keten is geen kleine niche meer, met zo’n 4500 bedrijven die minstens een paar weken per jaar iets in de korte keten verkopen." 

Read more about “Starten in de korte keten doe je niet lichtzinnig”
Olympia

A-ware sluit de deuren van Olympia

Actua

Royal A-ware, sinds 2022 de eigenaar van melkerij Olympia heeft besloten om de vestiging in Herfelingen te sluiten.

Read more about A-ware sluit de deuren van Olympia

Geef je reactie op MAP7

+ Hulpdocument

Tot en met 16 mei loopt er een openbaar onderzoek over MAP 7 en het milieueffectenrapport (MER) van dit plan. Heb je nog een reactie? Stuur ze in.

Read more about Geef jij ook een reactie op het openbaar onderzoek MAP 7?

Minister Brouns gaat in op vraag Boerenbond om pragmatisch om te gaan met de tussentijdse stikstofreductie tegen eind dit jaar

stikstof
Read more about Minister Brouns gaat in op vraag Boerenbond om pragmatisch om te gaan met de tussentijdse stikstofreductie tegen eind dit jaar
koolstoftool

Koolstoftool geeft landbouwers inzicht in koolstofopbouw

De Koolstoftool is een nieuwe toepassing binnen het bodempaspoort die de opbouw van organische koolstof op een landbouwperceel simuleert.

Read more about Koolstoftool geeft landbouwers inzicht in koolstofopbouw
bgbg

Vlotte voorjaarswerkzaamheden, gevolgen droogte moeten blijken

op het veld
Read more about Vlotte voorjaarswerkzaamheden, gevolgen droogte moeten blijken

Daarom hoor jij bij Boerenbond

Word lid

Als lid sta je bij Boerenbond op de eerste rij! Wij luisteren naar jouw noden en bieden je ondersteuning waar nodig. Sluit je vandaag nog aan en profiteer van vormingen en advies op maat. Dankzij exclusieve voordelen verdien je je lidgeld zo terug. 

Read more about Word lid
wolf

Wolf van strikt beschermd naar beschermd

Read more about Wolf van strikt beschermd naar beschermd
BVM

Boeren voor morgen

Het resultaat van onze doorgedreven dialoog met landbouwers, stakeholders en burgers

Read more about Boeren voor morgen