“Landbouwers mogen zich niet opsluiten, samen geraak je verder” + video
Aangemaakt op
In Poperinge runnen Stefan Vandromme en zijn vrouw Bénédicte Dobbels een akkerbouwbedrijf met een gesloten varkenshouderij. Aardappelen vormen de ruggengraat van hun teeltplan, aangevuld met wintergranen, korrelmais, suikerbieten en uien. Sinds Stefan in 1998 het ouderlijke bedrijf overnam, bouwde hij het – met de steun van zijn vrouw en ouders – stapsgewijs verder uit.
Naast het werk op het veld is Stefan sterk geëngageerd binnen Boerenbond en actief als voorzitter van de sectorvakgroep Akkerbouw. Daarnaast is hij voorzitter van de Landelijke Gilde Poperinge en in zijn vrije tijd trouwe supporter van Club Brugge.
Hoe omschrijf je zelf jouw job?
“Ik groeide op op het ouderlijke bedrijf en rolde er stap voor stap in. Mijn ouders hebben me nooit gepusht. Ik heb mogen studeren en mijn eigen weg kiezen. Maar uiteindelijk kom je toch in het bedrijf terecht, dat zit in je. Landbouwer zijn is een passie. Je moet het graag doen, want je moet zeven dagen op zeven beschikbaar zijn. Je bent je eigen baas, maar je draagt ook de verantwoordelijkheid voor je beslissingen. De laatste jaren staan de prijzen onder druk en wordt de regelgeving steeds uitgebreider. Dat maakt het soms zwaar, ook voor collega’s. Toch probeer ik positief te blijven. Het gaat nooit zo slecht dat het blijft duren.”
“Mijn hart ligt echt bij de akkerbouw. Als het voorjaar komt piepen, dan begint het te kriebelen om met de tractor het veld in te kunnen. Daarnaast is het prachtig om buiten te kunnen werken, bezig te zijn met de gewassen en later te kunnen oogsten wat je hebt verzorgd.”
Je neemt ook engagement op in verschillende structuren?
“Via Groene Kring ben ik jaren geleden in de vakgroep Akkerbouw beland. Zo ben ik verder gegroeid binnen Boerenbond. Ik doe dat graag. Je komt in contact met andere landbouwers en je kan je praktijkervaring meenemen naar het overleg. Het is belangrijk dat boeren zelf mee aan tafel zitten wanneer beleid wordt besproken. We klagen vaak over administratie, maar als je iets wil veranderen, moet je betrokken zijn. Je merkt dat onze stem soms wel degelijk wordt meegenomen.”
Landbouwer zijn is een passie. Je moet het graag doen, want je moet zeven dagen op zeven beschikbaar zijn.
Hoe ontspan je in jouw vrije tijd?
“Als voorzitter van Landelijke Gilde Poperinge organiseer ik activiteiten die mensen samenbrengen. Dat sociale aspect is belangrijk. Landbouwers mogen zich niet opsluiten. Eens mensen deelnemen, zijn ze meestal blij dat ze erbij waren. Daarnaast ga ik als supporter van Club Brugge regelmatig met vrienden naar de match. Dat is echt een uitlaatklep. Soms gaat het tijdens de rust toch wel weer over landbouw, maar je kan je gedachten toch even verzetten. Dat is nodig.”
Ben Scheelen, finalist voor Mister Gay Belgium 2026, zet in op plattelandsdiversiteit. De boerenzoon uit Pelt vertelt open over zijn coming-out en waarom aanvaarding op het platteland niet altijd even gemakkelijk is.
Hitte drukt de volumes van vruchtgroenten en stuwt prijzen op de groentemarkt. Tomaten, paprika, bloemkool en sla kennen prijsstijgingen, terwijl courgettes onder druk staan door een ruim aanbod.
Landbouwers kunnen tot 18 september 2026 subsidie aanvragen voor boslandbouw: tot 75% van de aanplantkosten, mits voldaan wordt aan strikte voorwaarden rond perceel, boomdichtheid en behoud.