Boerenbond en Groene Kring verwerpen Commissievoorstel voor nieuwe meerjarenbegroting
Aangemaakt op
De Europese Commissie stelde gisteren haar voorstel voor het nieuwe meerjarig financieel kader (MFK) voor. Ondanks een stijging van de totale EU-begroting, wordt het landbouwbudget met bijna 25% verlaagd. Boerenbond en Groene Kring noemen dit voorstel onaanvaardbaar en waarschuwen voor de gevolgen voor voedselzekerheid en strategische autonomie in een geopolitiek instabiele wereld.
Sinds haar ontstaan is het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB) een van de belangrijkste pijlers van de EU-begroting, met als doel voedselzekerheid en betaalbare voeding voor alle Europeanen. De voorgestelde daling van het budget van 387 naar 300 miljard euro zet dat fundament onder druk. In één klap wordt het strategisch belang van de land- en tuinbouw geminimaliseerd, met nefaste gevolgen voor de welvaart en koopkracht in Europa.
Elke euro die naar de boer gaat, levert vier euro op voor de Europese economie. Het aandeel van landbouw in het budget verlagen van 0,3% naar 0,2% van het EU BNI is economisch kortzichtig, stelt Boerenbondvoorzitter Lode Ceyssens. "Ook het toenemende belang van financiering uit het eengemaakte fonds is een groot risico. Het dreigt de steun voor landbouw ongelijk te verdelen tussen lidstaten wat het level playing field tussen lidstaten ondermijnt."
"Ondanks het feit dat men enkele zekerheden voor landbouw heeft ingebouwd, laat het voorstel van de Commissie, om het GLB op te nemen in een single fund, de grond onder de jonge boeren daveren. Lidstaten zijn verplicht om een strategie voor generatievernieuwing op te stellen, maar er wordt geen budget voorzien", zegt Justine Arkens, voorzitter van Groene Kring. "Zonder substantiële middelen kunnen onze jonge boeren niet de ondersteuning krijgen die ze nodig hebben en zal het moeilijk worden om de doelstellingen te behalen."
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Te lichte biggen, oplopende uitval en een ontevreden afnemer: op een zeugenbedrijf met 280 zeugen stapelden de problemen zich op. DGZ vertelt hoe ze de boosdoener - PRRS - onder de knoet kregen.
In Boer&Bondig bespreken we de nieuwste actualiteiten voor landbouw en tuinbouw: PAS-advies, lokale voeding op Rock Werchter en de mentale druk bij boerinnen en boeren.
De ene (te) warme periode is nog niet goed en wel verteerd, of daar is de volgende al. Zeker bij langere periodes van hitte is het nodig om in te zetten op maatregelen die het verschil maken.
Ontdek tijdens de Demoreeks Klimaat & Technologie praktische innovaties voor land- en tuinbouwbedrijven. Bekijk demo’s op het veld, stel vragen en laat je inspireren door concrete oplossingen uit de praktijk.
Ontdek in onze economische sectoroutlook vleesvee hoe Boerenbond en KBC samen hun gemeenschappelijke economische kennis toegankelijk maken voor leden en klanten. Een beknopte webinarvideo voor en op maat van onze vleesveehouders.
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Te lichte biggen, oplopende uitval en een ontevreden afnemer: op een zeugenbedrijf met 280 zeugen stapelden de problemen zich op. DGZ vertelt hoe ze de boosdoener - PRRS - onder de knoet kregen.
De Europese Commissie zet veehouderij opnieuw centraal met een strategie richting 2040: meer rendabiliteit, minder vergunningenknelpunten, aandacht voor dierziekten, mest als grondstof en een sterker Europees eiwitplan.
De ene (te) warme periode is nog niet goed en wel verteerd, of daar is de volgende al. Zeker bij langere periodes van hitte is het nodig om in te zetten op maatregelen die het verschil maken.
Op het jaarlijkse BASF-proefveld in Pont-à-Celles presenteerde het bedrijf onder andere een nieuw bladluizenmiddel in bieten en twee nieuwe producten in de bestrijding van aardappelplaag.
Binnen het Europese project Re-Greenhouse kunnen glastuinbouwers zich kandidaat stellen voor een begeleidingstraject met een nieuwe energietool. Die helpt om na te gaan welke hernieuwbare of alternatieve energiebronnen technisch en economisch interessant kunnen zijn voor jouw bedrijf. Inschrijven kan tot 23 augustus 2026 om 17 uur.