Schapen- en vleesveehouder Werner Aerts | Photographer: Sanne Nuyts | Copyright: Boerenbond
Werner Aerts en zijn zoon Ferre baten in Zoersel samen een vleesvee- en schapenbedrijf uit, met daarnaast een eigen hoeveslagerij. Hun verhaal draait om vakmanschap, zorg voor de dieren en een duidelijke liefde voor de korte keten.
Sinds de overname van het bedrijf van zijn schoonouders in 2008 investeerde Werner fors in een nieuwe stal, loods, hoeveslagerij en woning, en bouwde hij het bedrijf van zijn dromen. Vandaag telt de boerderij vijftig witblauwe zoogkoeien en 120 ooien van de rassen zwartbles en Swifter. Ferre volgt sinds enkele jaren zijn vader en deelt met hem de passie voor beenhouwerij, dieren en het veld.
Je komt niet uit een boerengezin, maar landbouw zat wel altijd in je hart? “Dat klopt, mijn ouders waren geen landbouwers. Ze hadden wel drie of vier runderen om hun eigen vriezer van vlees te voorzien. Zo heb ik al vroeg ontdekt hoe mooi het is om dieren op te kweken en vlees te verwerken. Ik ben daarna beenhouwerij gaan studeren en heb jarenlang in een slagerij gewerkt. In mijn vrije tijd, als bijberoep, slachtte ik varkens en versneed ik runderen bij boeren en hobbyisten. De passie voor dieren én vlees heeft mij nooit losgelaten. Toen ik mijn vrouw An leerde kennen, kreeg ik de kans om het bedrijf van haar ouders over te nemen. Dat heb ik in 2008 gedaan. Ik heb de melkveetak stopgezet en volledig gekozen voor vleesvee. En dat bleek de juiste keuze.”
“De passie voor dieren én vlees heeft mij nooit losgelaten.”
Ferre deelt zijn passie voor beenhouwerij met zijn vader Werner.
Van waar de keuze voor jullie rassen? “Voor ons is Belgisch witblauw het beste ras qua vleeskwaliteit in België. Dat ras gaat daarnaast efficiënt om met zijn voer en heeft dus ook een goede ecologische voetafdruk. Bij de schapen hebben we bewust gekozen voor een combinatie: de zwartbles, die ik zelf heel graag zie omdat het elegante, fiere dieren zijn, en de Swifters, die economischer zijn in groei en aflammeren. Een Swifter haalt gemiddeld 3,2 lammetjes, bij zwartbles ligt dat eerder rond 2. Het zijn dus complementaire rassen. Dankzij de instap van mijn zoon hebben we het aantal ooien fors uitgebreid en een nieuwe foliestal gebouwd die perfect is ingedeeld om efficiënt te werken, zeker in de drukke lammerperiode.”
Hoe belangrijk is de hoeveslagerij in jullie verhaal? “Heel belangrijk. Voor mij was het altijd een droom om mijn eigen dieren te kunnen verwerken tot kwaliteitsvlees en dat rechtstreeks aan de klant aan te bieden. Vandaag versnijden we al onze runderen en schapen zelf. Het vlees verkopen we in de winkel, zowel vers als diepgevroren. Zo werken we volledig in de korte keten. Tijdens corona is onze hoevewinkel enorm gegroeid, en dat klantenbestand is gebleven. We hebben veel vaste klanten die telkens een voorraad inslaan voor hun diepvriezer, en anderen die liever elke week verse producten halen. Het contact met de klant geeft me veel voldoening: je kent hun verhaal, en zij kennen dat van onze dieren. Dat schept een bijzondere band.”
Wat vind je zelf het mooist aan je beroep, en wanneer ben je het gelukkigst? “Het mooiste vind ik dat ik mijn eigen dieren grootbreng en dat verhaal kan delen met de klant. Je weet dat ze goed verzorgd zijn en als ze slachtrijp zijn, kun je er een kwaliteitsproduct van maken waar je trots op bent. Het gelukkigst ben ik eigenlijk tijdens de zwaarste periode van het jaar, de lammerperiode. Als alle lammetjes door de stal beginnen te springen, dan voel je pas echt waarvoor je het doet.”
Hoe zie je de toekomst van ’t Zwarthof? “Mijn grootste droom is dat Ferre het bedrijf verder kan zetten en dat ik zelf nog lang gezond genoeg mag blijven om mee te werken. Ferre wil graag de rundveestapel nog lichtjes uitbreiden en de efficiëntie blijven verhogen. Ook de hoeveslagerij willen we nog verder uitbouwen.”
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Aanhoudende droogte en ongunstige weersvoorspellingen maken een uitstel van de uitrijstop op grasland voorlopig weinig waarschijnlijk, al blijft de situatie nauwgezet opgevolgd.
Dikbilstieren worden al maanden goedkoper, terwijl dikbilkoeien relatief stabiel blijven. De markt zoekt nog steeds naar een evenwichtsprijs, met vraag en weer als bepalende factoren.
Wie denkt aan landbouw in Portugal denkt waarschijnlijk spontaan aan olijven en kurkeiken, sinaasappels en wijndruiven. Dat klopt, maar ook de veehouderij heeft voet aan grond. We gingen op bezoek bij een Nederlandse Limousin-fokker en een melkveebedrijf dat zelf yoghurt produceert.
Droogte en zomerse hitte zetten de vleesveeprijzen onder druk. Ontdek de nieuwste noteringen voor kalveren, stieren en koeien, en de belangrijkste aandachtspunten voor warme dagen.
Doornappel rukt op en vormt een giftig risico voor landbouwers. Leer hoe je de plant tijdig herkent, veilig verwijdert en correct afvoert om besmetting en schade te voorkomen.
Kenniscarrousel Zwinstreek brengt praktijkgerichte kennis naar landbouwers met demo’s en advies over bodem, water, klimaatrobuuste teelten en precisielandbouw. Ontdek de eerste sessies en schrijf je in.
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Libramont viert 100 jaar en vraagt Belgische landbouwers hun stem te geven in een Grote Raadpleging over klimaat-, energie- en toekomstuitdagingen voor de landbouw.
Wie denkt aan landbouw in Portugal denkt waarschijnlijk spontaan aan olijven en kurkeiken, sinaasappels en wijndruiven. Dat klopt, maar ook de veehouderij heeft voet aan grond. We gingen op bezoek bij een Nederlandse Limousin-fokker en een melkveebedrijf dat zelf yoghurt produceert.
Tijdens de eerste dag van onze reis in Italië kwamen twee sterk gespecialiseerde melkveebedrijven in beeld. Buffels en koeien melken wordt er gecombineerd met energieproductie.