Verrassende landbouwproducten: van onkruid en zwammen tot vodka en gin
Op 13 september was het Dag van de Landbouw. Dat boeren zorgen voor groenten, fruit, vlees en melk weet je natuurlijk. Maar Daarom gingen we met Meer boer dan je denkt op bezoek bij de bedrijven die net wat minder voor de hand liggend zijn. De speciallekes van Dag van de Landbouw: voor jou bezocht!
Kabouterhuisjes op je bord
Denk jij bij eetbare paddenstoelen meteen aan champignongs en oesterzwammen? Think again! In het Limburgse Kinrooi bundelt Agropolis landbouw, ondernemerschap en onderzoek op één innovatieve agrofoodsite. Hier staan kennis en innovatie centraal. Een van de bedrijven die hun thuis hebben op de Agropolissite is Pleunis Biochamp, pionier in de teelt van paddenstoelen. Bezoekers kregen tijdens Dag van de Landbouw een rondleiding, konden paddenstoelen proeven en ontdekken hoe het telen van die zwammen in zijn werk gaat én welke variëteiten ze hier allemaal telen, de ene nog exotischer dan de andere. Shiitake, beukenzwammen, koningsoesterzwammen, lion's mane, maitake en gele oesterzwammen doen het goed in de Limburgse teeltbodems.
Elke paddenstoel vraagt zijn eigen klimaat, verzorging en teeltmethode. De laatste jaren kijkt Pleunis Biochamp ook verder dan alleen de keuken: “we richten ons volop op de medicinale markt en supplementen. Bepaalde soorten paddenstoelen zitten namelijk boordevol stoffen die je gezondheid een natuurlijke boost geven.”



Kruid of onkruid?
Lekker eten is goed. Lekker afgekruid eten is beter! Dat weten ze ook bij Kruidenkwekerij Moes in Opdorp. “In de winkel zie je 7 soorten kruiden. Wij telen er nog 70 meer”, aldus Loe en Seppe, die de kruiden niet enkel telen, maar er ook mee koken. “Echte smaak start in de bodem en evolueert in de keuken. We telen onze kruiden daarom in volle grond en in onze serre, volgens regeneratieve teeltmethoden. Zo groeien ze in een gezonde, levende bodem uit tot echte smaakmakers. In ons botanisch atelier brengen we die smaken verder tot leven op het bord en zoeken we samen met onze klanten naar de perfecte nuance. Kwaliteit en culinaire beleving staan centraal, maar de essentie? Die blijft altijd de teelt.”




En ook Brecht en Torsten zijn zot van kruiden. Of nog beter: van (on)kruid! Wat begon als een bloemenstrook om bijen, vlinders en vogels terug te brengen, groeide uit tot het demoveld van (on)kruid. Hier telen ze meer dan 30 soorten (on)kruid en bloemen, en die na de oogst gedroogd worden en verwerkt tot kruidenthee. Het experiment groeide uit tot een beweging voor natuurherstel in Vlaamse velden. De (on)kruidenthee ligt vandaag in meer dan 250 winkels. Intussen telen ook 10 andere boeren mee kruiden voor de thee. Tijdens Dag van de Landbouw kon je de pioniers bezoeken.



Het witte goud - in pocketformaat
Witloof? Niets bijzonders aan. Maar wist je dat miniwitloof niet gewoon een te klein uitgevallen witloofkropje is? Bij Bruyninckx Chiconnettes in Messelbroek - bijgenaamt Chiconnettes City - telen Bart en Shihong miniwitloof. Grote chefs uit binnen- en buitenland verwerken de duimgrote kropjes in verfijnde gerechten. Zo’n teelt vraagt natuurlijk veel precisie. En dat laten de teler en zijn enthousiaste medewerkers heel graag zien aan geïnteresseerde bezoekers.





Vakkundig gestookt
Het gure najaar staat voor de deur. Als je je op een donkere avond wil opwarmen bij een knapperende vuurkorf met een jenevertje, weet dan dat de boer daar voor iets tussen zit. Die gin voor bij je tonic? Ook de boer! Hoe dat precies zit vertelden ze tijdens Dag van de Landbouw bij De Cort Distillery in Pepingen. Daar worden gerst, tarwe, mais en appelen uit de streek verwerkt tot gin, jenever, whisky en vodka. Proost!



Dag van de Landbouw 2027
Dag van de Landbouw dit jaar gemist? Jammer! Maar niet getreurd, want ook volgend jaar vindt het evenement opnieuw plaats tijdens de tweede zondag van september. Zet het alvast in je agenda!