Europees kaartenhuisje valt in elkaar zonder budget

Europa wordt geconfronteerd met diverse uitdagingen. Om de veiligheid van Europa te verhogen is het noodzakelijk om de fundamenten te versterken en hierin te investeren. Met een visuele actie willen Boerenbond en Groene Kring tonen dat ook voedselzekerheid een fundamentele pijler van veiligheid is en dat het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid versterkt moet worden in het EU-budget. ​  

Europa wordt geconfronteerd met diverse uitdagingen van geopolitieke en economische instabiliteit tot rechtszonzekerheid en klimaatverandering. Volgens landbouworganisaties Boerenbond en Groene Kring kan de EU geen echte strategische autonomie bereiken zonder haar eigen voedselvoorziening en eigen landbouwsector veilig te stellen. ​ 

In het kader van de gesprekken rond het meerjarig financieel kader (MFK) die lopende zijn, vragen de landbouworganisatie stabiliteit, voorspelbaarheid, vertrouwen en juridische zekerheid. “Wij roepen op om landbouw daadwerkelijk tot een fundamentele pijler van Europa’s toekomst te maken – zoals dit in de oprichtingsakte van de EU ook reeds opgenomen was. De hoeksteen van langdurige veiligheid en stabiliteit, is een sterk, gemeenschappelijk landbouwbeleid met een evenwicht tussen directe steun en lange termijn investeringen”, vertelt Lode Ceyssens, voorzitter van Boerenbond. ​ 

Nog volgens de landbouworganisaties dreigt het EU-kaartenhuisje in elkaar te vallen als een van de fundamenten weggeslagen wordt.

Justine Arkens, voorzitster Groene Kring: "Europa legt hoge doelstellingen op op vlak van duurzaamheid, milieu en klimaat. Om deze mogelijk te maken is een goed en ondersteunend GLB, met de nodige budgetten, noodzakelijk zodat jonge land- en tuinbouwers zekerheid hebben. Zonder die zekerheid komt de toekomst van duurzame landbouw én de volgende generatie boeren op het spel te staan." ​ 

Concreet vragen de landbouworganisaties aan de Europese Commissie, het Europees Parlement en de Europese Raad, zij moeten het immers eens geraken over de budgetten, dat de EU-financiering niet gecentraliseerd wordt in één fonds maar dat de twee hoekstenen van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid voorbehouden blijven. Het gaat dan om het ELGF, Europees Landbouwgarantiefonds, en ELFPO, Europees Landbouwfonds voor plattelandsontwikkeling. ​ 

Daarnaast moet het budget van het GLB volgens Boerenbond en Groene Kring verhoogd worden om de toegenomen ambities het hoofd te bieden. 

zer

Laat de landbouw- en voedselzekerheid van de EU niet als een kaarthuis in elkaar zakken! (+video)

Vandaag werden in een 20-tal EU-lidstaten symbolische flitsacties georganiseerd, met als hoogtepunt een centrale mobilisatie die gezamenlijk werd georganiseerd door Boerenbond, FWA en Copa-Cogeca in Brussel.

Read more about Laat de landbouw- en voedselzekerheid van de EU niet als een kaarthuis in elkaar zakken! (+video)
hn

Volg alle droogtenieuws op de voet

Tips en informatie bundelen we in dit online dossier. Voor de meest actuele informatie over droogte en de droogtemaatregelen, kan je hier terecht.

Read more about Droogte

Uitstel voor PV-verplichting tot 2026

Omdat de Vlaamse regering in 2023 wilde inzetten op de productie van hernieuwbare energie via zonnepanelen (PV-installaties), werd er een PV-verplichting in het leven geroepen voor grote elektriciteitsafnemers.

Read more about Uitstel voor PV-verplichting tot 2026
zer

“Met ons eigen slachthuis kan de keten niet korter zijn”

Boer in de kijker

De familie Martens kiest voluit voor de korte keten en zet al jaren in op duurzaamheid en welzijn. Tien jaar geleden openden ze hun hoevewinkel Mattes en twee jaar geleden kwam daar een eigen microslachthuis bij.

Read more about “Met ons eigen slachthuis kan de keten niet korter zijn”

Digitaal waterloket extra geopend

Op woensdag en vrijdag helpen wij je verder met al je watervragen

asbestdak

Geen sanering meer nodig voor afdruipzones asbest

Op vraag van Boerenbond om de regelgeving in die zin aan te passen, heeft minister Brouns daar ondertussen voor gezorgd.

Read more about Geen sanering meer nodig voor afdruipzones asbest
gbb

Om voedsel te produceren heb je water nodig!

Opinie

Boeren moeten te allen tijde prioritair toegang blijven hebben tot voldoende water.

Read more about Om voedsel te produceren heb je water nodig!
Inspiratieconference.jpg

Welzijn? Daar heb ik toch geen tijd voor

Op 24 juni (Leietheater, Deinze) en 26 juni (CC De Werft, Geel) nodigen we je uit voor een avond over iets wat er vaak bij inschiet: jezelf. Geen zware kost, geen zweverig gedoe, wél herkenbare verhalen, een vleug humor en ruimte om eens (letterlijk) stil te staan. Op een manier die wérkt.

Read more about Welzijn? Daar heb ik toch geen tijd voor

Minder administratieve lasten en regeldruk

Onze land- en tuinbouwers worden geconfronteerd met een lasagne aan administratieve verplichtingen en na te leven regels, vanuit diverse beleidsdomeinen en verschillende beleidsniveaus.

Read more about Minder administratieve lasten en regeldruk
IDC

Aantal VLIF-toekenningen voor overnemers en starters verdubbeld

Steeds meer jonge landbouwers zetten de stap naar een eigen landbouwbedrijf.

Read more about Aantal VLIF-toekenningen voor overnemers en starters verdubbeld
SKK

“Starten in de korte keten doe je niet lichtzinnig”

Dossier
Read more about “Starten in de korte keten doe je niet lichtzinnig”

Volgende stap in vereenvoudiging GLB

De Europese Commissie beloofde begin dit jaar een aantal vereenvoudigingspakketten – de zogenaamde Omnibuspakketten. Woensdag kwam ze met een nieuw vereenvoudigingspakket voor het GLB, een nieuwe reeks vereenvoudigingen na het eerste pakket vorig jaar in navolging van de boerenprotesten.

Read more about Volgende stap in vereenvoudiging GLB
wolf

Wolf van strikt beschermd naar beschermd

Read more about Wolf van strikt beschermd naar beschermd
bgbg

Vlotte voorjaarswerkzaamheden, gevolgen droogte moeten blijken

op het veld
Read more about Vlotte voorjaarswerkzaamheden, gevolgen droogte moeten blijken

Daarom hoor jij bij Boerenbond

Word lid

Als lid sta je bij Boerenbond op de eerste rij! Wij luisteren naar jouw noden en bieden je ondersteuning waar nodig. Sluit je vandaag nog aan en profiteer van vormingen en advies op maat. Dankzij exclusieve voordelen verdien je je lidgeld zo terug. 

Read more about Word lid
BVM

Boeren voor morgen

Het resultaat van onze doorgedreven dialoog met landbouwers, stakeholders en burgers

Read more about Boeren voor morgen