Van aardbeien en aardappelen tot machines, runderen en wijn: tijdens Dag van de Landbouw kregen bezoekers in Vlaams-Brabant op verschillende landbouwbedrijven een inkijk in het dagelijkse werk achter hun voedsel, bloemen en groen.
Bij Prinsheerlijk begon de voormiddag al vroeg. De wafels met verse aardbeien vielen duidelijk in de smaak bij de bezoekers. Christine en Paul ontvingen iedereen met uitleg over hoe zij de teelt van sla combineren met aardbeien om het jaarrond te werken. Tijdens een wandeling langs de aardbeienserres kregen bezoekers meer inzicht in de teelt, het energiegebruik en het belang van bestuivers om op een natuurlijke manier te werken.
Ook de sfeer zat meteen goed. Leden van Ferm voor Agravrouwen hadden er ’s ochtends een ontbijt tussen de maïs verzorgd. Heel wat bezoekers bleven nog wat langer napraten en genieten van het uitzicht op het bedrijf.
‹
›
In Tienen daagden vele kijklustigen op bij Boomkwekerij Hageland. Steven en Nathalie beheren er een domein van 8 hectare voor de boomkwekerij en daarnaast nog 32 hectare voor akkerbouw. Die combinatie is essentieel voor het rotatiesystem, bomen hebben ‘maagdelijke grond’ nodig om te voorkomen dat aaltjes de groei vertragen. Bezoekers konden er kennis maken met een zeer divers aanbod aan authentieke rassen. Een eerste, maar door de bezoekers bijzonder gesmaakte deelname aan deze Dag van de Landbouw.
‹
›
Vlak na de middag verzamelden gouverneur, gedeputeerden en burgemeesters met Boerenbond-voorzitter Lode Ceyssens bij Aardappelen Bertens. Tijdens een rondgang door de nieuwe loods en langs de landbouwmachines kregen zij een beeld van de investeringen en organisatie die nodig zijn op een modern landbouwbedrijf.
Landbouwer Kevin richtte zich daarbij rechtstreeks tot de aanwezige lokale politici. Hij vroeg hen om blijvend oog te hebben voor landbouw in hun beleid. “Landbouw is natuur”, luidde zijn boodschap. Landbouwers beheren mee het landschap, produceren voedsel en werken elke dag aan een toekomst voor hun bedrijf én de omgeving.
Ook was er ruimte voor een ludieke noot. De burgemeesters van Steenokkerzeel en Kampenhout gingen de strijd met elkaar aan rond witloof, een product dat sterk verbonden is met de regio.
‹
›
Tijd voor een aperitiefje dan, en op naar Chardonnay Meerdael in Oud-Heverlee. Paul en An produceren hier de eerste Belgische mousserende wijn. Ondanks de druppelende hemel was het er gezellig druk. Bezoekers werden in kleine groepen door ervaren gidsen door het domein en heel het productieproces geleid. En op het einde - of bij het begin zoals je zelf verkiest - proeven! Mooi hoe we ook in Vlaanderen kwaliteitsvolle mousserende wijn kunnen maken.
‹
›
Ook bij in ‘t Kamp in Overijse was het intussen een drukke bedoening. Vooral de vele landbouwmachines trokken de aandacht van jong en oud. Bezoekers konden er van dichtbij kennismaken met de techniek die vandaag op landbouwbedrijven wordt ingezet.
Met de nodige aandacht voor bioveiligheid maakten bezoekers er ook kennis met verschillende runderrassen. Zo werd duidelijk hoe veelzijdig de landbouw in Vlaams-Brabant is.
‹
›
In Kampenhout was het koppen lopen bij SDB Boerderij. De zonnestralen die eindelijk kwamen piepen droegen daar hun steentje toe bij. SDB staat voor Smaakvol, Duurzaam en Betrouwbaar, maar ook voor de landbouwer en zaakvoerder Sebastiaan De Backer. Dit is Korte Keten op zijn best want het vlees wordt verwerkt in de eigen hoeveslagerij. De animo spatte eraf, met huifkarren, speelzones, kinderschmink, live optredens en een mooi aanbod en eten en drinken. Het was er feest.
‹
›
Ontdekken hoe het écht werkt
Dag van de Landbouw biedt bezoekers de kans om een kijkje te nemen achter de schermen van land- en tuinbouwbedrijven. Hoe ziet het er daarbinnen uit? Maar ook: welk werk gebeurt er? Het was dan wel zondag, bij Bruyninckx Chiconnettes werd er doorgewerkt. Bezoekers konden er zien hoe de werknemers de wortels op de band legden, het witloof sorteerden, schoonmaakten en verpakten. Van de donkere forcerie tot de felverlichte sorteerruimte: er was overal beweging. De route met informatieve borden doorheen het volledige bedrijf ‘in actie’ was enorm interessant. Voor de innerlijke mens ging het bedrijf een samenwerking aan met een plaatselijke school. Die hadden er veel plezier in om het witloof te verwerken in verrassende gerechtjes, zoals eentje van wortel tot krop, een witloof-hotdog en zelfs witloof-ijs!
‹
›
Iets nieuws leren kennen
Toen iets voor de middag de regen begon te vallen bij De Plukheyde in Kampenhout, zakte hen even de moed in de schoenen. Maar niet voor lang, want het werd droger en de bezoekers lieten zich niet ontmoedigen door de bewolkte hemel. Een evenement als Dag van de Landbouw is ideaal om ‘ns iets nieuws te ontdekken. Deze CSA-boerderij kreeg veel vragen over hun concept en de werking. Want nog lang niet iedereen weet wat CSA is. Of althans: vóór Dag van de Landbouw wisten ze dat niet. Bezoekers die willen deelnemen hadden trouwens geluk: er zijn bij De Plukheyde momenteel nog 20 plaatsjes beschikbaar voor nieuwe deelnemers.
Hier en daar was het flink aanschuiven om achter de schermen te kunnen kijken bij Oost-Vlaamse land- en tuinbouwers. Land- en tuinbouw maakt deel uit van het DNA van de provincie en de brede verscheidenheid van de sector kwam goed aan bod.
Het VIP-moment op Dag van de Landbouw in de provincie Antwerpen was het ideale moment om het beleid aan te spreken op de uitdagingen die leven in de sector.
Oost-Vlaamse bedrijfsgilden trapten het werkjaar af met in het nieuwe kantoor van Boeren op een Kruispunt. Ze kregen info over BoeK, structuurhervorming in Boerenbond en nieuwe vormingskansen voor sterke lokale Bedrijfsgilden.Tijdens de startavond van de Oost-Vlaamse bedrijfsgilden deelden bestuursleden inzichten over lokale werking, Boeren op een Kruispunt, Boerenbond en actuele acties op het terrein.
Het nieuwe Shamonda-virus verspreidt zich snel in Europa en veroorzaakt productieverlies en afwijkingen bij kalveren. Waakzaamheid, monitoring en verder onderzoek zijn dringend nodig.