Minister Jambon plukt eerste Conference-peren in Ranst
Aangemaakt op
Vice-eersteminister Jan Jambon plukte donderdag op uitnodiging van Boerenbond de eerste Conference-peren bij Lembifruit in Ranst. Peren zijn de meest geteelde fruitsoort in Vlaanderen. De perenpluk is dan ook de ideale gelegenheid om politici te laten kennismaken met de sector en de inspanningen die er gebeuren.
Zo investeerden zaakvoerders Kris Lemmens en Ingrid Bierinckx de voorbije jaren sterk in duurzaamheid van hun bedrijf en de klimaatbestendigheid van hun percelen en fruitbomen. Boerenbond benadrukte tijdens het bezoek dat het belangrijk is dat fruitteeltbedrijven concurrentieel kunnen blijven om verdere investeringen te doen. “De fruitteeltsector neemt diverse maatregelen om hun weerbaarheid te verhogen, zich te wapenen tegen de klimaatverandering, de droogte en klimaatvriendelijker te telen. Dat vergt vaak grote financiële inspanningen in economisch volatiele tijden. Hier ligt een verantwoordelijkheid op alle beleidsniveaus,” zegt Boerenbond-voorzitter Lode Ceyssens.
Klimaatneutrale peren
Uit eerder onderzoek bleek dat de teelt van Vlaamse Conference-peren klimaatneutraal is. “Om te anticiperen op de klimaatverandering en zelf ook klimaatvriendelijker te telen, doen onze landbouwers grote investeringen. Die zijn noodzakelijk als we willen blijven instaan voor onze eigen duurzame voedselproductie op de interne markt”, legt Ceyssens uit.
Ook bij het familiale fruitbedrijf Lembifruit staat omgaan met de klimaatverandering centraal. Een van de klimaatbestendige maatregelen die het bedrijf neemt is het voorzien van druppelirrigatie om te anticiperen op periodes van droogte en ter bescherming van vorst. Er is een bassin met regenwater van 1500 m³. Daarnaast zijn er zonnepanelen, led-verlichting en frequentie gestuurde motoren voor koeling en pompen. Al achttien jaar zetten Kris en Ingrid in op de korte keten met de verkoop van allerlei vers fruit en pure sappen. “We waren letterlijk aan het plukken toen de hagel onze appeloogst zwaar beschadigde. Het fruit was onverkoopbaar maar we vonden het nog te goed om niets mee doen, waarna we besloten sappen te produceren en verkopen”, vertelt Kris. Op één locatie staan nu zeven automaten, waarin naast het eigen fruit ook fruit van collega’s wordt verkocht.
Uitdagingen in de fruitteelt
Minister Jan Jambon kon donderdag de eerste Conference peren plukken. De peren zijn iets kleiner van formaat maar heel lekker en zoet van smaak. Zo maakte de minister in de praktijk kennis hoe de fruitpluk in zijn werk gaat, en kreeg hij duiding bij de inspanningen die de sector vandaag doet en de uitdagingen waarmee de sector te kampen heeft zoals een moeilijke marktsituatie en hoge kosten. Kris vertelde hoe de beschikbaarheid van water dit seizoen cruciaal was voor hem en veel collega’s. “Hadden we de bomen die we dit jaar aangeplant hebben geen water kunnen geven, waren ze allemaal afgestorven”, vertelt Kris. Ook de hagelnetten deden dit jaar dienst, maar dan wel als zonlichtbreker. De hagelnetten nemen ongeveer 8% van het zonlicht weg, wat de afgelopen hittegolven meer dan welkom was. “Onze appels kunnen zich niet draaien of in de schaduw bewegen. Ze hangen daar gewoon. In de volle zon wordt de binnentemperatuur dan 50°C, wat het fruit gewoon verbrandt”, vertelde Kris.
Dat weerspiegelt zich in de cijfers waarbij het areaal appelen de voorbije jaren 35% gedaald is, van 5.925 hectare in 2016 naar 3.825 hectare in 2026. Het aantal hectare peer stijgt licht in Vlaanderen van 8.807 hectare in 2016 naar 9.552 hectare in 2026, zo’n 8% extra. “Het verschil met appels is dat peren weliswaar overal gelust worden, maar niet overal geteeld kunnen worden”, verduidelijkte Lode Ceyssens de kracht van de perenteelt in Vlaanderen. De Boerenbond-voorzitter wees ook op ILVO-onderzoek van enkele jaren geleden waaruit bleek dat de Vlaamse perenteelt klimaatneutraal is. Die achterliggende berekeningen hiervoor werden onder andere op het bedrijf van Kris en Ingrid uitgevoerd.
“Vandaag zag ik gedreven ondernemers die ondanks soms grote onzekerheid blijven investeren en innoveren. Voor deze vrouwen en mannen heb ik groot respect. De droogte, de hitte en de natuurbranden van de voorbije dagen tonen nog meer hoe groot sommige van die uitdagingen zijn,” vertelt vice-eersteminister Jan Jambon. Veel landbouwers leveren vandaag al grote inspanningen om duurzamer en klimaatrobuuster te werken. Als overheid willen we bekijken hoe we dat ondernemerschap nog beter kunnen aanmoedigen. Peren zijn voor ons land trouwens ook een belangrijk exportproduct: bijna 300.000 ton peren gingen vorig jaar naar het buitenland, goed voor 331 miljoen euro. Daar mogen onze fruittelers ook best trots op zijn.” De minister schetste hoe Vlaanderen maar een zakdoek groot is, waar alle functies in moeten passen. Waarop Kris toch aanhaalde hoe belangrijk het is om in een land zoals het onze - zonder bijvoorbeeld eigen elektriciteit of olie als basis voor de chemie - de eigen land- en tuinbouwproductie te koesteren.
Lode Ceyssens bracht bij federaal Minister van Financiën onder andere ook nog eens de opportuniteit van carryback-carryforward-regeling ter sprake, waarbij land- en tuinbouwers goede en minder goede jaren zouden kunnen uitspreiden over meerdere jaren, om zo fiscaal in slechte jaren geen torenhoge belastingen te moeten betalen op goede voorafgaande jaren.
FAVV waarschuwt landbouwers voor blauwalgen in Vlaams oppervlaktewater. Bij captatieverbod mag dit water niet gebruikt worden voor beregening van voedings- en voedergewassen.
Boer&Bondig bespreekt deze week de impact van zomertemperaturen op de Belgische wijnbouw, een groot digitaliseringsproject met CAG en de waarschuwing van de Federale Politie voor criminaliteit op het platteland.
Landbouwer Michaël Vanhulst haalt 30.000 liter water op bij AB InBev in Leuven, dankzij een samenwerking met Boerenbond. Daarmee kan hij zijn bloemenplukweide door de droogte halen.
De regels voor een vergunning uitzonderlijk vervoer veranderen vanaf januari. Vanaf dan kan je zo’n vergunning alleen nog aanvragen voor tractoren die geregistreerd staan in de digitale voertuigbibliotheek.
26 watergevoelige openruimtegebieden in Vlaanderen gaan in openbaar onderzoek. Ontdek wat een WORG betekent voor landbouw, planschade en welke gebieden mogelijk niet meer ontwikkeld worden.
FAVV waarschuwt landbouwers voor blauwalgen in Vlaams oppervlaktewater. Bij captatieverbod mag dit water niet gebruikt worden voor beregening van voedings- en voedergewassen.
LCG-proeven tonen dat wintertarwe en zesrijige wintergerst sterk verschillen per regio en ras: SU Hybingo, LG Tomjol en SY Colyseoo springen eruit, maar opbrengst is niet alles.
Rendez-Vous en Astranos springen eruit in de LCG-rassenproeven: triticale reageert sterk op groeiomstandigheden, terwijl (hybride)rogge vooral opvalt door opbrengst én bruine roest.
Demodag in Herk-de-Stad zet zes alternatieve teelten in de kijker, met praktijkdemo’s, afzetkansen en concrete info over gewassen zoals Quinoa, Miscanthus, Hazelnoten en Brouwgerst.
In onze actualiteitenpodcast Boer&Bondig vertelt de Federale Gerechtelijke Politie dat maar liefst 76% van de bevraagde eigenaars van loodsen al gecontacteerd werd door criminelen. Ze willen landbouwgebouwen gebruiken voor drugslabo’s of illegale sigarettenproductie. Ontdek hoe landbouwers risico’s kunnen herkennen en zich beschermen tegen misbruik.