Inzichten van de demodag in Ardooie: energie slim opslaan op het erf
Aangemaakt op
Op de demodag in Ardooie kwamen diverse sprekers samen om te discussiëren over de rol van batterijen en energieopslag in de moderne landbouw. We konden gaan kijken bij de batterij-installatie bij Vanbelle. Ook had installateur ESE een mooie demotruck van Huawei geregeld.
Stappenplan voor energiebeheer
Maarten van den Broek (Energieconsulent bij Boerenbond) presenteerde een stappenplan voor landbouwbedrijven die willen werken rond energie. Batterijen zijn een interessante piste, maar is er nog ander laaghangend fruit waar een landbouwbedrijf van kan profiteren? Hij sprak onder andere over:
Ken je bedrijf: wat voor verbruiksprofiel hebben de verschillende sectoren?
Optimale factuur: welke energiefacturen zijn er (dynamisch/variabel/vast) en van welke vrijstellingen kan ik genieten?
Energiebesparing
Energieproductie
Flexibiliteit
samenwerken rond energie
Financiële overwegingen (KBC)
Caroline Tacx van KBC legde uit hoe ze kijken naar de financiering en verzekering van energieprojecten. Ze lichtte volgende vragen toe:
Wie?
Wat? (bewezen technologie of niet?,...)
Waarmee wordt het project terugbetaald?
Bij de waarmeevraag is het voor KBC vooral belangrijk dat dit een stabiele inkomstenbron is. Met een batterij verlaag je je energiefactuur, wat een stabiele inkomstenbron is. Onbalans is een volatiele markt, plaats je een batterij enkel voor onbalans. Dan zal KBC een hogere eigen inbreng en kortere looptijd verwachten.
Ook verwees Caroline naar een artikel over de veiligheidsvoorschriften omtrent batterijen in de Boer & Tuinder, geschreven door KBC. Het artikel kan je hier lezen. Een goede tip was ook om altijd je verzekeraar te contacteren voor het plaatsen van de batterij.
Imby & Enwyse
De derde presentatie werd voorzien door Stefan Lodeweyckx van Imby en Tom Ave van energieleverancier Enwyse (vroeger bekend als NieuweStroom). Imby heeft als doelstelling bedrijven te ondersteunen om hun toestellen/processen flexibeler aan te sturen en dit te doen op een transparante manier. Hun regelaar kijkt naar de marktsignalen (onbalans,...) om vervolgens de batterij (of een ander toestel) aan te sturen.
Imby werkt samen met energieleverancier Enwyse om de sturing te laten verlopen via hun dynamische contracten met eigen onbalans. Zo profiteer je optimaal van slimme sturing, terwijl de facturatie eenvoudig via je Enwyse-energiefactuur verloopt – handig en overzichtelijk. Enwyse garandeert ook volledige transparantie over zowel hun tarieven als de doorgerekende kosten.
Stefan benadrukte dat het flexibel aansturen van assets de manier is om ons elektriciteitsnet optimaal te kunnen gebruiken op een zo efficiënte manier.
Ledenvoordeelpartner ESE
Als laatste was ledenvoordeelpartner ESE aan het woord. Xander Beirens en Bart Sillis stelden het bedrijf voor in welke zaken ze actief zijn en hoe ze tewerk gaan. Hierbij was het bedrijf Vanbelle een mooi voorbeeld. ESE heeft hier 3 keer zonnepanelen geplaatst waarvan de eerste installatie dateert van 2010. Ook een middenspanningscabine, asbestverwijdering met een volledig nieuw dak en nu een batterij + ESE smartbox sturing werden geplaatst. Een “one stop shop” dus. Ze zijn ook actief in het plaatsen van laadpalen en hebben een service afdeling. Met hun smartbox werken ze onder andere samen met Imby die hierboven vermeld staat. Imby bepaalt wanneer er een verbruiker aangestuurd moet worden en ESE voorziet hierbij de connectie tussen het fysieke toestel en de Imby gateway.
Bart en Xander hadden het ook over hun werkingswijze. Ze maken steeds een rendabiliteitsstudie per klant en vergelijken verschillende scenario’s met hun verwachte terugverdientijd. In het geval van batterijen hebben ze volgende scenario’s.
Autoconsumptie: dit is een scenario waar er geen onbalansomzet in rekening gebracht wordt. De besparingen zijn hierbij zeker.
Laden en ontladen met onbalans: hierbij rekenen ze extra inkomsten door de batterij mee in te zetten op de onbalansmarkt en deze te laden en ontladen op de onbalans.
Laden met zonne-energie en ontladen met onbalans: Je laad je batterijen op met goedkope eigen opgewekte zonne-energie en verkoopt deze op de duurdere onbalans momenten. Dit is een soort van “best case” scenario, het is namelijk niet mogelijk om het hele jaar door je batterij met zonne-energie te vullen.
Het werkelijke scenario met onbalans zal een combinatie van het tweede en derde scenario zijn, lichten Bart en Xander toe. Ook rekenen ze liever conservatief in de scenario’s. Door te werken met de verschillende scenario’s krijg je een goed gevoel wat een realistische terugverdientijd is van jouw installatie.
Boerenbond heeft met ESE verschillende ledenvoordelen! Ontdek ze hier
Demotruck Huawei
Na de presentaties was het tijd om de batterijen ter plaatse te bekijken. Iemand van Huawei legde uit hoe de batterij werkt. De batterijen bij Vanbelle waren voorzien van een hybride koelsysteem een combinatie tussen lucht en watergekoeld systeem. Dit zorgt ervoor dat de batterij zelf weinig energie nodig heeft om de batterijen optimaal te koelen of te verwarmen. De batterij heeft ook een DoD van 100% wat wil zeggen dat de volledige capaciteit van 215 kWh gebruikt kan worden.
Naast de batterijen bij Vanbelle stond ook een demotruck van Huawei opgesteld. Hier stond een “dummy” batterij opgesteld waar duidelijker te zien was hoe het koelsysteem van de batterij werkt.
Binnen het Europese project Re-Greenhouse kunnen glastuinbouwers zich kandidaat stellen voor een begeleidingstraject met een nieuwe energietool. Die helpt om na te gaan welke hernieuwbare of alternatieve energiebronnen technisch en economisch interessant kunnen zijn voor jouw bedrijf. Inschrijven kan tot 23 augustus 2026 om 17 uur.
Ontdek tijdens de Demoreeks Klimaat & Technologie praktische innovaties voor land- en tuinbouwbedrijven. Bekijk demo’s op het veld, stel vragen en laat je inspireren door concrete oplossingen uit de praktijk.
Boerenbond bracht landbouwers in Ronse en Wetteren samen rond slim energiebeheer, met praktische inzichten over zonnepanelen, batterijen en kosten op het erf.
Proefstation voor de Groenteteelt en Proefcentrum Hoogstraten fuseren tot Harvestis. De directeurs leggen uit hoe die nieuwe praktijkonderzoeksfederatie telers beter wil ondersteunen met gerichte innovatie.
Levenscyclusanalyse toont waar de grootste milieu-impact zit in de export van Belgische Conference-peren naar China, en waarom voedselverliezen in bewaring vaak zwaarder wegen dan de keuze tussen CA en DCA.
Kuijpers Kloeke Kip toont hoe innovatie, dierenwelzijn en energie-efficiëntie samenkomen in een vooruitstrevende pluimveehouderij met ambitieuze toekomstplannen.