Boerenbond wil verplichte vaccinatie tegen blauwtong
Aangemaakt op
HetFederaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen (FAVV) meldde eind september dat voor het eerst sinds 2023 gevallen van blauwtong serotype 8 zijn vastgesteld in België. Dankzij de geslaagde vaccinatiecampagne in ons land kan het virus nu weinig schade veroorzaken. Gevaccineerde dieren worden niet ziek of hebben milde symptomen. Boerenbond pleit daarom ook in 2026 voor een verplichte vaccinatie tegen blauwtong, voor professionelen en hobbyhouders.
Vorig jaar heeft blauwtong serotype 3 zeer lelijk huisgehouden in ons land en diepe sporen nagelaten in de rundvee- en schapenhouderij. Er was sprake van tienduizenden dode schapen en runderen, maar nu pas wordt stilaan duidelijk wat de vervolgschade is. In de eerste helft van 2025 waren er volgens DGZ en Sanitel 13% minder kalvingen in Vlaanderen ten opzichte van 2024.
“De beslissing om de vaccinatie dit jaar verplicht te maken was dan ook terecht”, zegt Boerenbondvoorzitter Lode Ceyssens. “De dierenartsen en veehouders zijn massaal aan de slag gegaan: de vaccinatiegraad van de dieren benadert 100%. Dat heeft ons zeer grote schade bespaard. In Frankrijk, waar vaccinatie niet verplicht is, zijn duizenden besmettingen vastgesteld. Daarom vragen we ook een verplichte vaccinatie tegen blauwtong serotype 3 en 8 in 2026, met behoud van de ondersteuning.”
Boerenbond wil hier snel duidelijkheid over. Door vaccinatie verplicht te maken is er een gegarandeerde afzet van vaccins, maar fabrikanten moeten wel tijdig voldoende vaccindoses kunnen produceren en leveren. Dat is essentieel om de vaccinaties tijdig te starten. Idealiter worden de combinatievaccins - één vaccin voor serotype 3 en 8 samen - versneld vergund.
De stormschade van 27 op 28 juni heeft heel wat mais doen omvallen. Het (Landbouwcentrum voor Voedergewassen) publiceert nu een beslissingsboom die je helpt te beslissen wat je moet doen na schade.
Campo Solar groeide in tien jaar van een tuinfeest uit tot een festival voor 30.000 bezoekers, met landbouw als hart van de beleving: tussen mais, bloemen en lokale smaken.
Dikbilkoeien blijven stabiel op hoog niveau, terwijl dikbilstieren en reforme melkkoeien onder druk staan. Ontdek hoe de prijzen evolueren en wat de zomer kan brengen.
ILVO-onderzoekster Sarah Garré gaat op zoek naar mogelijkheden voor onze boeren om ook in de toekomst nog goed te kunnen blijven telen, ongeacht of het nu veel of weinig regent; Willem Rombaut vertelt over het Steunpunt Groene Zorg; en we maken kennis met Harvestis, de nieuwe naam van de fusie van het Proefstation voor de Groenteteelt in Sint-Katelijne-Waver en Proefcentrum Hoogstraten.
Boerenbond lanceert twee brochures die veehouders helpen hun toekomst na 2030 uit te tekenen met een helder stappenplan en een uitgewerkte case rond het stikstofbeleid.
Overzicht van steun en verzekeringen naar aanleiding van hitte en onweders: VLIF-subsidies voor koeling, opties voor dierverzekering en de brede weersverzekering voor teeltschade.
Verbod op wateronttrekking in het kanaal Roeselare-Leie door blauwalgen. Irrigatie van consumptie- en voedergewassen en veedrenken is verboden om toxines op gewassen en in drinkwater te vermijden.
Verschillende indicatoren tonen de positieve evolutie aan van het antibioticumgebruik en -resistentie bij dieren in België in 2025. Dat blijkt uit het recentste AMCRA-rapport. De vooropgestelde dalingen in het tweede antibioticumconvenant waren ambitieus; de sector wist deze te realiseren.
Sofie Lietaer en Sander Soetemans toonden in Geel aan de pers hoe melkveehouders hun zorg voor de koeien naadloos integreren met een goede bodemzorg. Klimaatscans en duurzaamheidsmonitoring onderbouwen dergelijke sectorinspanningen ook cijfermatig.
Kuijpers Kloeke Kip toont hoe innovatie, dierenwelzijn en energie-efficiëntie samenkomen in een vooruitstrevende pluimveehouderij met ambitieuze toekomstplannen.
Het wordt heet! Ontdek hoe je runderen beschermt tegen hittestress met praktische tips voor weide, stal en rantsoen, plus aandachtspunten voor slachthuizen en kadaverophaling.