Duurzame mesttechnieken goedgekeurd

Een belangrijke eerste stap

De Vlaamse regering heeft op 7 februari een lijst van goede bodem-, teelt- en bemestingsprakijken goedgekeurd zoals ook ingeschreven staat in MAP 7. De kortingen van de bemestingsnormen die doorgevoerd worden in MAP7, kunnen terugverdiend worden door die duurzame bemestingspraktijken voor specifieke teelten toe te passen. Hierdoor worden de landbouwers gestimuleerd om aan de slag te gaan met bewezen duurzame technieken en dit komt ongetwijfeld ook de waterkwaliteit ten goede. De Vlaamse regering heeft vandaag een lijst van 15 technieken goedgekeurd wat het totaal nu op 17 technieken brengt. 

Voor Boerenbond is het steeds belangrijk geweest dat er bij de start van het bemestingsseizoen duidelijkheid was over de duurzame bemestingstechnieken. Wij hebben hierbij steeds de noodzaak van een voldoende ruim keuzemenu aan maatregelen benadrukt. Het feit dat de regering nu vijftien bijkomende technieken goedkeurt, vormt voor de land- en tuinbouwers een belangrijke eerste stap.
 

Een overzicht van de goedgekeurde technieken

Eerder werd het inzaaien van vanggewassen voor 15 september en het inzaaien van vanggewassen voor 15 oktober al opgenomen als duurzame bemestingstechniek. Dit zijn de nieuwe technieken: 

  1. het onderzaaien van een vanggewas bij maïs;
  2. het inzaaien van een nateelt wintergranen uiterlijk op 15 oktober;
  3. het inzaaien van een nateelt wintergranen uiterlijk op 15 november;
  4. het inzaaien van een nateelt wintergranen uiterlijk op 15 oktober na tussenteelt vanggewas;
  5. het inzaaien van een nateelt wintergranen uiterlijk op 15 november na tussenteelt vanggewas;
  6. het inzaaien van een nateelt winterkoolzaad uiterlijk op 15 september;
  7. het inzaaien van onbeteelde stroken;
  8. het afvoeren van oogstresten van doperwten, rode kool, bloemkool, spruitkool of broccoli;
  9. het afvoeren van oogstresten van suikerbieten, courgette, savooikool of witte kool;
  10. het afvoeren van oogstresten van teeltgroep aardbeien, ijsbergsla, prei, koolrabi, Chinese kool, voederbieten, stamslaboon, bladselder, bleekselder, rode biet, knolselder, knolvenkel, boerenkool, groene selder of venkel;
  11. het afvoeren van oogstresten van chrysanten, sla, spinazie, schorseneren, witloof, andijvie, koolraap, veldsla, raketsla of wortelen.
  12. het onderwerken van stro;
  13. doorgroeien van oogstresten van bloemkool of rode kool;
  14. doorgroeien van oogstresten van savooikool of witte kool;
  15. gefractioneerd bemesten met bijbemesting op basis van bemestingsadvies. 

Binnenkort gaan we dieper in op de technische aspecten van de goedgekeurde technieken, hoe deze kunnen ingezet worden in kader van MAP7 en wat de toepassing van de technieken betekent in de korting op de bemestingsnorm.

Aardbeien op  het veld

“Onze klanten kiezen voor smaak en versheid” + video

Boer in de kijker

Griet en Johan verkopen dagverse aardbeien op het veld

Al bijna dertig jaar telen Griet Van Olmen en echtgenoot Johan Vermeiren aardbeien ‘op het veld’. 

Read more about “Onze klanten kiezen voor smaak en versheid” + video
wsdq

“Gelukkig kunnen we in deze drukke periode op onze ouders rekenen” + video

wie is

Floris Verscheure heeft een fulltime job als opfokbegeleider bij Vepymo, hij heeft samen met zijn vriendin Delphine drie kinderen en bouwt ondertussen een nieuwe stal voor hun schapenhouderij in Torhout.

Read more about “Gelukkig kunnen we in deze drukke periode op onze ouders rekenen” + video

Minister Brouns gaat in op vraag Boerenbond om pragmatisch om te gaan met tussentijdse stikstofreductie

Stikstof

Minister werkt aan duidelijk kader met toepasbare praktijken en kondigt concrete acties aan

Read more about Minister Brouns gaat in op vraag Boerenbond om pragmatisch om te gaan met de tussentijdse stikstofreductie tegen eind dit jaar

Geef je reactie op MAP7

+ Hulpdocument

Zoals bekend loopt er vandaag een openbaar onderzoek over MAP 7 en het milieueffectenrapport (MER) van dit plan. Tot en met 16 mei 2025 kunnen er reacties ingestuurd worden.

Read more about Geef jij ook een reactie op het openbaar onderzoek MAP 7?
Joris Snaet

De markt vraagt om rundvlees, kan de sector antwoorden?

Markt

Er zijn weinig redenen om aan te nemen dat de recente prijsstijgingen even snel zullen gaan als ze gekomen zijn. 

Read more about De markt vraagt om rundvlees, kan de sector antwoorden?

Grachtenkaart op de lange baan geschoven

Actua

Nieuwe einddatum is 30 november 2029

Read more about Grachtenkaart op de lange baan geschoven
bhhbh

Gezond boerenverstand gevraagd!

Opinie

In een recente studie wordt bemesting genoemd als de oorzaak voor meer hooikoorts. In de praktijk wordt er tijdig gemaaid of begraasd, nog voor het gras bloeit en dus pollen verspreidt. De studie veroorzaakte een terechte golf van verontwaardiging.

Read more about Gezond boerenverstand gevraagd!
Danny Massoels

"We brengen smaak en gezondheid samen in een fles"

wie is

Danny Massoels uit Nieuwerkerken is fruitteler in hart en nieren. Na een ongelukkige val met rugletsel als gevolg, veranderde zijn kijk op het leven. Zonder opvolger in het vizier, verkocht hij het grootste del van zijn gronden en ging hij een nieuwe uitdaging aan.

Read more about "We brengen smaak en gezondheid samen in een fles"
IDC

“We kozen voor het gemak van het dier en dat van ons”

Dossier

Deze week brengen we een in Boer&Tuinder uitgebreid dossier over vrijloopkraamstallen. We bezochten Francis Hanssens en Marleen Messely in Lendelede die hun oude kraamstallen zes jaar geleden vervingen door een systeem dat zowel henzelf als de zeugen maximaal comfort gaf. Het werden vrijloopkraamhokken. 

Read more about “We kozen voor het gemak van het dier en dat van ons”
dfd

Eerste positief geval bij dier geïmporteerd uit Frankrijk

Op een rundveebedrijf in de provincie Luik is voor het eerst in België een dier positief getest op het EHD-virus.

Read more about Eerste positief geval bij dier geïmporteerd uit Frankrijk
koolstoftool

Koolstoftool geeft landbouwers inzicht in koolstofopbouw

De Koolstoftool is een nieuwe toepassing binnen het bodempaspoort die de opbouw van organische koolstof op een landbouwperceel simuleert.

Read more about Koolstoftool geeft landbouwers inzicht in koolstofopbouw
bemesting

Bemestingsprognoses nu beschikbaar

Map7

Wil je weten hoeveel je mag bemesten op je percelen? Kijk dan nu de bemestingsprognose na. 

Read more about Bemestingsprognoses beschikbaar via het Mestbankloket
dcd

Verplicht digitaal gewasbeschermingsmiddelenregister vanaf 2026

Gewasbescherming

In afwachting van een aanpassing aan de Europese uitvoeringsverordening vraagt Boerenbond uitstel tot 1 januari 2030.

Read more about Verplicht digitaal gewasbeschermingsmiddelenregister vanaf 2026

Wacht niet met vaccineren tegen blauwtong

Dierziekten

De vaccinatiecampagne loopt. Volgens minister Clarinval gaven de producenten de garantie dat er voldoende dosissen beschikbaar zullen zijn om de runderen en schapen voor juni te vaccineren.

Read more about Wacht niet met vaccineren tegen blauwtong

Daarom hoor jij bij Boerenbond

Word lid

Als lid sta je bij Boerenbond op de eerste rij! Wij luisteren naar jouw noden en bieden je ondersteuning waar nodig. Sluit je vandaag nog aan en profiteer van vormingen en advies op maat. Dankzij exclusieve voordelen verdien je je lidgeld zo terug. 

Read more about Word lid
dfd

DGZ ziet varkensstapel verder afnemen

Vlaanderen telde in 2024 iets meer dan 4 mln vleesvarkensplaatsen. Ten opzichte van 2023 is dat een daling met 270.000..

Read more about DGZ ziet varkensstapel verder afnemen
BVM

Boeren voor morgen

Het resultaat van onze doorgedreven dialoog met landbouwers, stakeholders en burgers

Read more about Boeren voor morgen