“Vaccinatie tegen blauwtong heeft veel leed bespaard”
België is momenteel bespaard gebleven van een blauwtonguitbraak zoals in Frankrijk, waar meer dan 2000 gevallen zijn gemeld. Deze stabiliteit is te danken aan een verplichte vaccinatiecampagne die vorig jaar werd geïntroduceerd. Onder leiding van minister van Landbouw, David Clarinval, en in samenwerking met diverse instanties en veehouders, werd een budget van 40 miljoen euro ingezet om snelle en toegankelijke vaccinatie mogelijk te maken.
Tot nu toe is 92,38% van de runderen en 100% van de schapen al gevaccineerd tegen het virale BTV3-serotype, dat vooral via kriebelmuggen wordt verspreid. De campagne heeft ervoor gezorgd dat veehouders hun dieren kunnen beschermen tegen de economische impact van deze ziekte.
De vaccinatiecampagne, die aanvankelijk zou eindigen op 1 juni, is verlengd tot 1 september 2025 om voldoende dekking te garanderen, ondanks enkele leveringsvertragingen van vaccins. Alle noodzakelijke vaccins zijn nu beschikbaar.
Minister Clarinval benadrukt dat preventieve vaccinatie de beste bescherming biedt tegen blauwtong en EHD en prijst de samenwerking van veehouders, dierenartsen en betrokken instanties.
Clarinval roept op tot voortdurende waakzaamheid en het voortzetten van vaccinatie-inspanningen. Meer informatie over de vaccinatiecampagne is beschikbaar hier.
De professionalisering zorgt ervoor dat veehouders problemen met schurftmijt steeds beter onder controle hebben. Maar dat mag de aandacht voor een correcte bestrijding niet doen verslappen.
Boerenbond licht de nieuwe nitraatresiducampagne toe: wie geselecteerd is, betaalt meer en krijgt te maken met een nieuwe staalnameprocedure, maar ook met extra regels, onzekerheden en praktische uitdagingen.
Heel wat rundveehouders met klasse 1 vergunning in West-Vlaanderen ontvingen recent hun verwerking aktename 5% ammoniak reductie maatregel. Zij moeten de gele aanplakking nog uithangen.
DVE-toeslagen voor melkvee en vleesvee, die de Universiteit Wageningen maandelijks berekent, stijgen terug en bereiken hun hoogste peil sinds eind 2024, net als de energieprijzen. Wat kunnen we verwachten?
Ontdek op 28 oktober in Hasselt hoe melkveebedrijf Vandebrouck slimmer omgaat met energie. Laat je inspireren door praktijkvoorbeelden over energiebeheer, hernieuwbare energie en batterijen.
Begrotingsbesprekingen in Vlaanderen en federaal mogen landbouw niet verzwakken. Boerenbond vraagt bescherming van investeringssteun, innovatie en werkbare regels voor toekomstgerichte landbouw.
Raad van State bevestigt dat de erkenning van Nationale Parken Vlaanderen op zich geen directe juridische gevolgen heeft voor landbouwers of grondgebruikers. Latere maatregelen kunnen wel afzonderlijk worden aangevochten.
RE-Greenhouse helpt glastuinbouwers de juiste energiekeuze maken voor hun serre. Ontdek welke hernieuwbare oplossing technisch en economisch past bij jouw bedrijf, met persoonlijke begeleiding.
AVEC waarschuwt voor ernstige tekortkomingen in Thailand. De organisatie vraagt de EU om hard op te treden tegen pluimvee-import uit Thailand en China na audits met zware tekortkomingen in voedselveiligheid, traceerbaarheid en dierenwelzijn.
De professionalisering zorgt ervoor dat veehouders problemen met schurftmijt steeds beter onder controle hebben. Maar dat mag de aandacht voor een correcte bestrijding niet doen verslappen.