In september start AgriRecover jaarlijks met de inzameling van lege verpakkingen. Vermits 2026 een even kalenderjaar is, is er dit jaar geen inzameling van Niet-Bruikbare GewasbeschermingsMiddelen (NBGM). Die zal er pas opnieuw zijn in 2027. Tot dan moeten NBGM wel in het spuitlokaal bewaard worden.
AgriRecoverzakken met gespoelde fractie
Inzamelingen AgriRecover
Jaarlijks organiseert AgriRecover een inzameling voor lege verpakkingen van producten van hun leden. Het grootste deel zijn verpakkingen van gewasbeschermingsmiddelen maar ook van een aantal biociden, meststoffen en van behandelde zaaizaden. Enkel de verpakkingen met het logo van AgriRecover worden aanvaard. Zorg dat de lege verpakkingen correct werden gespoeld, droog zijn en in de juiste zakken worden ingeleverd. De niet-spoelbare fractie moeten in een aparte zak, ook doppen en zakken van meststoffen en zaaizaden moeten apart worden ingeleverd. Alle informatie over het correct sorteren van de verpakkingen vind je hier.
Logo Agrirecover: enkel lege verpakkingen met dit logo kunnen worden ingeleverd
Wat met NBGM
Regelmatig is er onduidelijkheid over wat je als teler met dergelijke niet meer bruikbare producten moet doen. Dit kan gaan over gewasbeschermingsmiddelen die hun erkenning verloren maar het kan ook gaan over niet meer leesbare etiketten of over producten die je niet meer kan gebruiken omwille van bv. een wijziging in het teeltplan.
Ook al zijn het NBGM het blijven wel potentieel gevaarlijke producten die niet in het milieu mogen terecht komen. Deze horen dus nog altijd thuis in het spuitlokaal maar het FAVV heeft daar duidelijke regels voor omschreven. Zo moeten de middelen duidelijk apart staan in het spuitlokaal met de vermelding van ‘NBGM’ (vroeger ‘oude/vervallen producten’). Op deze manier kan je vermijden dat deze middelen toch nog foutief zouden gebruikt worden. Daar er niet jaarlijks ophalingen zijn van Agrirecover voor deze NBGM zijn er ook duidelijke regels over hoe lang je deze producten nog mag opslaan. Deze zijn beschreven in een omzendbrief van het FAVV.
Middelen die nooit een toelating kregen in België zullen altijd aanleiding geven tot een sanctie bij een controle tenzij je bv. als grenslandbouwer beschikt over de nodige toelatingen om deze middelen te stockeren voor gebruik op je buitenlandse percelen.
Middelen voor noodtoelatingen, de zogenaamde 120-dagen regelingen worden ook best apart opgeslagen en aangeduid met 120-dagen of noodtoelating. Voor deze middelen wordt de einddatum van de noodtoelating aanzien als vervaldatum van het betrokken product. Dit kan ook zijn voor middelen die wel nog een noodtoelating kregen ondanks het feit dat deze middelen in principe verboden zijn voor verkoop en gebruik. Een voorbeeld daarvan dit jaar is spirotetramat (Movento e.a.) waarbij de toelating werd ingetrokken eind oktober 2025 maar waarvoor er in 2026 nog diverse noodtoelatingen waren.
Tabel 1: enkele concrete voorbeelden, vanaf vervaldatum staan middelen apart bij NBGM: resultaat controles FAVV maar met inbeslagname van producten
oxamyl (Vydate 10G)
metribuzin (Sencor, e.a.)
flufenacet (Andes, Aspect T, Herold, e.a.)
laatste opgebruikdatum
31/10/2023
30/06/2025
31/07/2026 (aardappel, mais) en 10/12/2026 (graan)
laatste erkenning 1/1
2023
2025
2026
conform bij NBGM
2023-2024-2025
2025-2026-2027
2026-2027-2028
niet-conform bij NBGM, geen PV overig in orde
2026-2027
2028-2029
2029-2030
niet-conform met PV
vanaf 2028
vanaf 2030
vanaf 2031
Bij middelen die niet meer mogen verkocht en gebruikt worden hanteert men verschillende data. Essentieel is dat de middelen apart staan in het spuitlokaal met de aanduiding NBGM anders wordt het in elk geval als non-conformiteit beschouwd. Middelen die nog toegelaten waren op 1 januari van het jaar x-2 en apart staan worden wel als conform aanzien en geven geen aanleiding tot sancties. Dit jaar betekent dat dus dat alle middelen die nog toegelaten waren op 1/1/2024 gedurende 2026 conform in het spuitlokaal kunnen aanwezig zijn. In beide gevallen zal het FAVV de middelen wel in beslag nemen en in een verzegelde zak plaatsen die kan ingeleverd worden bij Agrirecover.
Voor middelen die wel apart staan en niet meer toegelaten waren op 1 januari van het jaar x-2 maar wel van het jaar x-4 geldt een tussenoplossing. De controle wordt als niet-conform beschouwd maar als er geen andere non-conformiteiten zijn dan volgt geen PV. Ook deze middelen zullen worden in beslag genomen. Middelen die al langer niet meer mogen verkocht en gebruikt worden en middelen die niet apart staan geven altijd aanleiding tot een PV. Dit PV wordt ook doorgestuurd naar andere overheidsdiensten waardoor automatisch ook een sanctie volgt i.k.v. de conditionaliteit op de GLB-steun.
Vleesveeprijzen krabbelen opnieuw op: dikbilstieren, -koeien en reforme melkkoeien trekken aan, terwijl de prijzen van nuchtere kalveren voorlopig stabiel blijven.
Zuivelprijzen trekken voorzichtig aan. Stijgende melkpoeder-, room- en boterprijzen duwen ook de melkprijs omhoog, met hogere garanties en spotnoteringen begin september.
Vroeg zaaien is cruciaal voor koolzaad. Ontdek hier de beste keuzes voor rassen, IPM, onkruidbestrijding en bescherming tegen aardvlooien voor een sterke start in het najaar.
FOD WASO verduidelijkt de regels: bedrijven zonder personeel hoeven voor stagiairs en duaal leren niet langer aan te sluiten bij een externe dienst voor preventie en bescherming op het werk.
Extra NBGM-inzameling in West-Vlaanderen in 2026: land- en tuinbouwers kunnen hun niet-bruikbare gewasbeschermingsmiddelen gratis en anoniem inleveren bij Agrirecover.
Vroeg zaaien is cruciaal voor koolzaad. Ontdek hier de beste keuzes voor rassen, IPM, onkruidbestrijding en bescherming tegen aardvlooien voor een sterke start in het najaar.
Provincie Antwerpen en Harvestis versterken de komende jaren het praktijkgerichte tuinbouwonderzoek met een nieuwe samenwerking en jaarlijkse steun van 100.000 euro voor duurzamere, rendabele oplossingen voor telers.
Vroeg zaaien maakt het verschil: uit een proef van Inagro, UGent en ILVO blijkt dat groenbemesters winteronkruiden sterk kunnen remmen, vooral met Japanse haver en goed gekozen mengsels.
Droge zomers vragen om een doordachte loofdoding bij aardappelen. Ontdek waarom timing, OWG, productkeuze en werkwijze cruciaal zijn voor velvastheid, bewaring en opbrengst.
De Vlaamse uienteelt groeit snel, maar telers worstelen met gewasbescherming en rassenkeuze. Jonas Bodyn van Viaverda pleit voor een scherpere blik op opbrengst, kwaliteit en afzet.