GTB slaat brug tussen landbouwers en werkzoekenden met talent
Aangemaakt op
De zoektocht naar gemotiveerde arbeidskrachten blijft voor veel land- en tuinbouwers een uitdaging. Tegelijk staan heel wat mensen met talenten nog altijd aan de zijlijn van de arbeidsmarkt. GTB probeert precies daar een brug te slaan. De organisatie begeleidt mensen met een specifieke ondersteuningsnood richting reguliere tewerkstelling en ondersteunt werkgevers bij het vinden van een duurzame match.
“Wij proberen vooral de juiste mens op de juiste plaats te krijgen”, vertelt Rien Van Raepenbusch van GTB. Hij staat in voor de werkgeverdienstverlening en bezoekt bedrijven om samen te bekijken welke mogelijkheden er zijn. GTB staat voor Gespecialiseerd Team Bemiddeling en werkt als inhoudelijke partner van VDAB. Wanneer een werkzoekende nood heeft aan extra begeleiding, bijvoorbeeld door een beperking, autisme, fysieke klachten of een moeilijke periode in het leven, kan die persoon bij GTB terecht.
Volgens Rien gaat het om een heel diverse groep mensen. “Dat kan iemand zijn met een fysieke beperking, maar evengoed iemand die jarenlang boekhouder was en na een burn-out bewust op zoek gaat naar een totaal andere job.” GTB vertrekt daarbij niet vanuit beperkingen, maar vanuit talenten. “Iedereen kan iets. Soms zeggen mensen bij ons dat ze nergens in uitblinken, maar dat klopt eigenlijk nooit. Het is onze taak om te ontdekken waar hun sterktes liggen en hoe we die kunnen inzetten op de arbeidsmarkt.”
Werkplekleren als opstap naar een duurzame match
Een belangrijk instrument binnen de werking van GTB is werkplekleren. Kandidaten krijgen daarbij de kans om gedurende enkele weken mee te draaien op een bedrijf. Zowel werkgever als werknemer kunnen zo ontdekken of er een goede match is. “Wij bekijken samen met de werkgever welke taken mogelijk zijn en welke ondersteuning eventueel nodig is. Dat kan gaan van kleine werkpostaanpassingen tot bijkomende begeleiding op de werkvloer.
Landbouwbedrijven lenen zich volgens GTB uitstekend voor dergelijke trajecten. De organisatie werkte onder meer mee aan het project ‘Arbeid en Melkvee’ van Inagro, waarbij onder andere een ex-gedetineerde werd tewerkgesteld op een melkveebedrijf. “We merkten dat landbouwers vaak vacatures hebben die niet via de klassieke kanalen bekendgemaakt worden. Daarom zijn we samen gaan kijken welke mogelijkheden er op de bedrijven zelf aanwezig waren.”
Takenpakketten op maat van de werknemer
Binnen de landbouwsector ziet GTB heel wat kansen voor zogenoemde jobcreatie: het samenstellen van een takenpakket op maat van de werknemer. “Niet iedereen hoeft voltijds te werken. Soms kan iemand slechts enkele uren per dag werken, maar is dat voor een landbouwer al een grote ondersteuning. Denk bijvoorbeeld aan helpen in de melkcarrousel of bij het uitmesten van stallen.”
Daarnaast merkt GTB dat sommige profielen net veel baat hebben bij de structuur die landbouwbedrijven kunnen bieden. “We begeleiden bijvoorbeeld mensen met autisme die graag repetitief en duidelijk afgelijnd werk doen. Ook daarvoor zijn binnen de landbouwsector zeker mogelijkheden.”
Kostprijs en ondersteuning voor werkgevers
Een belangrijke bezorgdheid bij landbouwers is vaak de kostprijs van dergelijke begeleiding. Volgens GTB blijft die drempel beperkt. “GTB wordt gesubsidieerd door de overheid en werkt onder de vleugels van VDAB. Voor werkgevers zijn er dus in principe geen extra kosten. Enkel wanneer externe partners worden ingeschakeld, bijvoorbeeld voor taalondersteuning of jobcoaching, kan er een bijkomende kost zijn. Maar dat gebeurt altijd transparant en zonder verrassingen.”
GTB ondersteunt werkgevers bovendien ook administratief. Zo helpt de organisatie onder meer bij aanvragen rond Individueel Maatwerk (IMW), een systeem waarbij werkgevers een financiële tegemoetkoming kunnen krijgen wanneer ze iemand met een arbeidsbeperking kansen geven op de werkvloer.
Ook na de opstart blijft GTB betrokken
Ook nadat iemand effectief aan de slag gaat, blijft GTB betrokken. “We verdwijnen niet zodra iemand opstart. We volgen het traject verder op, evalueren regelmatig en bekijken samen met werkgever en werknemer of bijkomende ondersteuning nodig is.”
Landbouwers die interesse hebben om samen te werken met GTB kunnen terecht via GTB Vlaanderen of via het gratis nummer 0800 53 000.
Ontdek in onze economische sectoroutlook vleesvee hoe Boerenbond en KBC samen hun gemeenschappelijke economische kennis toegankelijk maken voor leden en klanten. Een beknopte webinarvideo voor en op maat van onze vleesveehouders.
Bayer toont op zijn proefplatform hoe gewasbescherming evolueert naar gerichte, goed getimede combinaties. Van aardappelen tot tarwe en mais: resistentie, timing en formulering bepalen steeds vaker het verschil.
Ondanks de vele voorzorgen die werden genomen om het draaglijker te maken voor de dieren, heeft de combinatie van hitte en hoge luchtvochtigheid voor oversterfte gezorgd op heel wat veehouderijen. Rendac heeft een achterstand, maar belooft er alles aan te doen om de achterstand zo snel mogelijk weg te werken.
Ferm voor Agravrouwen organiseerde op 3 juli een fietsbenefiet om aandacht te vragen voor het mentale welzijn van boeren en boerinnen. De opbrengst gaat naar Boeren op een Kruispunt.
Beitems Bodemfestival bracht landbouwers, onderzoekers en machinebouwers samen rond bodemgezondheid, met demo’s, getuigenissen en praktijkinzichten over innovatie, precisielandbouw en duurzaam bodembeheer.
De provincie Antwerpen blijft de landbouwkamer ondersteunen als adviesorgaan en maakt jaarlijks 25.000 euro vrij voor scholenbezoeken en imago-activiteiten rond land- en tuinbouw.
Campo Solar groeide in tien jaar van een tuinfeest uit tot een festival voor 30.000 bezoekers, met landbouw als hart van de beleving: tussen mais, bloemen en lokale smaken.
John Deere vernieuwde de T5- en T6-maaidorsers met meer digitalisering, automatisering en gebruiksgemak, zonder het beproefde schudderconcept los te laten. Capaciteit, cabine en precisielandbouw kregen een stevige upgrade.