Je verzamelaanvraag moet op ieder moment de realiteit weerspiegelen. Wijzigingen op het veld moet je dus meteen doorgeven. Bovendien is het belangrijk om in het najaar rekening te houden met de verschillende voorwaarden zoals gewasrotatie, minimale bodembedekking, de aanleg van beschermingsstroken en duurzame landbouwpraktijken. We herinneren je graag nog een keer aan de richtlijnen en de mogelijke acties in kader van je verzamelaanvraag.
Gezien de conditionaliteiten in het GLB en de mestwetgeving (gewasrotatie 2026, minimale bodembedekking 2025 en duurzame landbouwpraktijken) is het van belang dat je de nateelten in de verzamelaanvraag juist en op alle percelen aangeeft. Controleer daarom zeker nog een keer je verzamelaanvraag. Nateelten kan je nog tot en eind oktober wijzigen.
Niet-uitgevoerde ecoregelingen annuleren
Annuleer je deelname aan ecoregelingen zo snel mogelijk, als blijkt dat je niet zou voldoen aan de voorwaarden of je ze niet kon uitvoeren. Dit kan enkel als het Agentschap Landbouw en Zeevisserij nog geen controle heeft uitgevoerd. Annuleer je niet onmiddellijk en deed het Agentschap al een controle? Dan kan je niet meer annuleren en zal er een sanctie volgen.
Hou rekening met de conditionaliteit
Gewasrotatie. In 2026 moet je als landbouwer ofwel voldoen aan gewasrotatie ofwel gewasdiversificatie. Om in orde te zijn voor gewasrotatie moet je op elk perceel in 2026 een andere hoofdteelt hebben dan in 2025, of als de hoofdteelt in 2026 en 2025 dezelfde waren, moest er in 2025 een nateelt/tussenteelt aanwezig zijn. Administratief is het daarom belangrijk dat je alle nateelten die op het veld staan correct aangeeft in je verzamelaanvraag.
Minimalebodembedekking: Als landbouwer moet je voor een minimale bodembedekking zorgen tijdens de winter door op minstens 80% van het totale bouwlandareaal de nodige maatregelen te nemen. Afhankelijk van het oogsttijdstip kan je kiezen om de stoppels of opslag te behouden, plantresten te laten liggen, een groenbedekker of nateelt in te zaaien …
MAP 7 – duurzame landbouwpraktijken
In het kader van MAP 7 kan je als landbouwer nu reducties in bemestingsnormen gedeeltelijk terugverdienen door het vrijwillig uitvoeren van duurzame landbouwpraktijken. Voer je de aangevraagde duurzame landbouwpraktijken toch niet uit of moet je er nog aangeven? Deze wijzigingen kan je nog doorvoeren tot en met 31 oktober. Hou er rekening mee dat wijzigingen op dit vlak een direct effect hebben op je bemestingsnormen.
Voorzie beschermingsstroken langs waterlopen
Vanaf 2026 verandert de regelgeving rond de aanleg van beschermingsstroken. Je bent dan verplicht om langs blauwe waterlopen een beschermingsstrook aan te leggen. Afhankelijk van de ligging, het gebiedstype en de teelt moet je een 3 of 5 meter brede beschermingsstrook aanleggen. Opgelet, deze stroken moeten er op 1 januari 2026 liggen!
Aanleg ecoregelingen najaar 2025
Wil je als actieve landbouwer in 2026 een ecoregeling afsluiten rond bufferstroken? Zorg er dan voor dat die dit najaar al aangelegd worden. Dit geldt voor de volgende ecoregelingen: grasbufferstrook in het kader van erosiebestrijding, grasbufferstrook langs kwetsbare landschapselementen, grasbufferstrook langs waterlopen en bufferstrook met graskruidenmengsel.
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Te lichte biggen, oplopende uitval en een ontevreden afnemer: op een zeugenbedrijf met 280 zeugen stapelden de problemen zich op. DGZ vertelt hoe ze de boosdoener - PRRS - onder de knoet kregen.
In Boer&Bondig bespreken we de nieuwste actualiteiten voor landbouw en tuinbouw: PAS-advies, lokale voeding op Rock Werchter en de mentale druk bij boerinnen en boeren.
De ene (te) warme periode is nog niet goed en wel verteerd, of daar is de volgende al. Zeker bij langere periodes van hitte is het nodig om in te zetten op maatregelen die het verschil maken.
Ontdek tijdens de Demoreeks Klimaat & Technologie praktische innovaties voor land- en tuinbouwbedrijven. Bekijk demo’s op het veld, stel vragen en laat je inspireren door concrete oplossingen uit de praktijk.
Ontdek in onze economische sectoroutlook vleesvee hoe Boerenbond en KBC samen hun gemeenschappelijke economische kennis toegankelijk maken voor leden en klanten. Een beknopte webinarvideo voor en op maat van onze vleesveehouders.
Wil je starten of overnemen in land- of tuinbouw en VLIF-steun aanvragen als jonge landbouwer? Volg het starterstraject en toon je vakbekwaamheid aan met opleiding type A vanaf september.
Te lichte biggen, oplopende uitval en een ontevreden afnemer: op een zeugenbedrijf met 280 zeugen stapelden de problemen zich op. DGZ vertelt hoe ze de boosdoener - PRRS - onder de knoet kregen.
De Europese Commissie zet veehouderij opnieuw centraal met een strategie richting 2040: meer rendabiliteit, minder vergunningenknelpunten, aandacht voor dierziekten, mest als grondstof en een sterker Europees eiwitplan.
De ene (te) warme periode is nog niet goed en wel verteerd, of daar is de volgende al. Zeker bij langere periodes van hitte is het nodig om in te zetten op maatregelen die het verschil maken.
Op het jaarlijkse BASF-proefveld in Pont-à-Celles presenteerde het bedrijf onder andere een nieuw bladluizenmiddel in bieten en twee nieuwe producten in de bestrijding van aardappelplaag.