Voedsel in interculturele context
Waarover gaat dit project?
Landbouw - en voedseleducatie zonder drempels in stedelijke context. We nemen de leerlingen mee in het verhaal achter het eten in hun frigo: waar komt het vandaan, hoe werd het geproduceerd, wat zijn voedselkilometers, wat is gezond, hoe is de eetcultuur bij de andere leerlingen, welke betekenis wordt aan voeding gegeven, .. Dit alles wordt gekaderd in een projectweek en vormgegeven door klasgesprekken, excursies en gastlessen.
Door dit project wil men voedselgeletterdheid van stedelingen verhogen:
- Leerlingen en leerkrachten;
1. leggen verbindingen tussen voedselconsumptie - en productie
2. kennen verschillende landbouwpraktijken - en processen
3. hebben kennis van en bieden samen het hoofd aan uitdagingen op het vlak van voedselarmoede en gezonde voeding
4. hebben kennis over landbouwondernemerschap
5. kennen de impact van consumptiegedrag op milieu - en klimaat en de innovaties binnen de landbouwsector.
met specifieke aandacht voor het maken van bewuste keuzes.
De interculturele dialoog rond voeding verhogen:
- Leerlingen onderling, consumenten en producenten, gemeenschappen:
1. erkennen eigen en ander consumptiegedrag op basis van gewoonten en patronen, culturele gebruiken, restricties (gezondheid, religie), budget en tijd, .. .
2. maximaliseren van leerkansen op vlak van voeding door kruisbestuiving.
met specifieke aandacht voor sociale cohesie, gedeelde verantwoordelijkheid en respect."
Hoe gaan we te werk?
Landbouweducatie Boerenbond vzw werkt 4 à 5 projectweken uit die aangeboden worden aan een 3e graad lager onderwijs of 1e graad secundair onderwijs in stedelijke omgeving. Een projectweek zal bestaan uit verschillende ervaringsgerichte onderwijsleerarrangementen in verschillende leeromgevingen. Voor elk arrangement wordt in een activiteitenfiche de focus -en de leerdoelen volgens het leerplan -en de ervaringskansen (zelfstandige leeropdracht, begeleide exploratie, ontmoetingskans en/of geleid leermoment) bepaald en de werkvorm, de opbouw en de kansen om te reflecteren of te evalueren omschreven.
Projectinfo
Programma
CERAPeriode
1/01/2026 - 30/06/2028Partners