“We staan voor grote uitdagingen in de appelteelt”
Na een paar moeilijke coronajaren gaat het Fruitsnacks weer voor de wind. Fruitsnacks is het bedrijf van Karel Paesmans, echtgenote Heidi en ondertussen ook zoon Roel. Om zelf wat meer vat te krijgen op de prijzen van hun appelen en peren, zijn ze gestart met het leveren van fruitmanden aan bedrijven. Met hun concept ‘Fruitsnacks’ werden ze dit jaar door Unizo Limburg verkozen tot Limburgse kmo van het jaar. Maar de crisis in de hardfruitsector laat zich ook op dit bedrijf gevoelen. Deze winter rooit Karel 2,5 ha appelboomgaard. Wat er verder met die gronden gaat gebeuren, is momenteel nog een vraagteken. [Bekijk onderaan de video]
Karels grootvader was drie generaties geleden een van de eerste telers in de streek die begon met de aanplant van laagstamfruit. Zijn vader Remi zette het bedrijf – dat toen bestond uit varkenshouderij en fruitteelt – verder en toen Karel en zijn broer Piet aan zet kwamen, werd het bedrijf opgesplitst. “Begin jaren 90 kwam ik erbij als helper, in 2002 ook mijn broer, en is het bedrijf opgesplitst. Mijn broer zet de varkenshouderij verder en de helft van het fruit, ik de andere helft, samen met mijn echtgenote Heidi. Ook de loonsortering voor derden, die wij in het verleden ook al deden, zetten wij verder”, vertelt Karel.
Bewust gezond
“Ondertussen blijven we sterk groeien. Je merkt dat door corona de bewustwording rond gezondheid is toegenomen. De coronajaren met het vele thuiswerk waren moeilijk voor ons, maar intussen zitten we op een hoger niveau dan voor de coronacrisis. Fruit op het werk is ook wel iets dat werknemers echt aanvoelen als een extra beloning.”
Karel en Heidi telen appels en peren op 65 ha. 25% van het eigen fruit belandt in de fruitmanden. Dat vullen ze aan met ander inlands fruit van telers in de buurt en elke woensdag gaat Karel naar de vroegmarkt in Brussel om de buitenlandse fruitsoorten voor de manden persoonlijk uit te kiezen. “We kiezen er met Fruitsnacks zo veel mogelijk voor om lokaal geteeld fruit, rechtstreeks van de teler, in de fruitmanden te verwerken. Maar de meeste klanten willen meer dan enkel appels en peren en dus zorgen wij dat er in onze manden minimaal acht verschillende soorten zitten.”
Fruitsnacks heeft meer dan 3200 klanten in vier landen.
Investeren in duurzaamheid
“Hier in de streek worden massaal appelbomen gerooid. Ook wij rooien deze winter 2,5 ha. Wat ik met die gronden ga doen, weet ik nog niet. Misschien zet ik er mais of graan op. De peren gaan nu nog redelijk, maar massaal peren planten is ook niet de oplossing.” Toch blijven Karel en Heidi toekomstgericht bezig. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw kantoorgebouw. Duurzaamheid is hier het codewoord. “Sinds 2007 hebben we zonnepanelen en dit jaar kwam er ook een windmolen bij voor onze eigen stroomproductie. De koeling is volledig vernieuwd en werkt nu op ammoniak, met een warmtewisselaar. Die zorgt voor de verwarming van ons nieuwe kantoor en de verblijven van de seizoenarbeiders. Daarnaast hebben we ook opvang van 600.000 liter regenwater, dat we kunnen gebruiken voor het sanitair en voor irrigatie.”
Bedrijfsfiche
Karel en Heidi Paesmans-Vanreppelen, Karels vader Remi, Roel en Jessie
Fruitteelt: appels en peren
Locatie: Wijer (Limburg)