Overslaan en naar de inhoud gaan
Boerenbond
Home
  • Verhalen
  • Tech
  • Eten en drinken
  • Klimaat
  • Ondernemen
  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on Youtube

​Een ‘goei’ stuk vlees, hoe kies je dat?

Eten en drinken
30 juli 2026
​Een ‘goei’ stuk vlees, hoe kies je dat?

Een zomerse barbecue met vrienden, daar hoort een heerlijk stuk vlees bij. Maar ga je dan voor een simpele gehakbal, een hoogstaande cote à l’os of durf je een bavette aan?

Zodra de zon zich laat zien, kunnen we ons amper bedwingen. Tijd voor barbecue! Naast een tafel vol verse groenten, aardappelen, pasta en slaatjes zijn ook heerlijke stukken vlees vaak deel van het menu.

Wil je kwaliteit en duurzaamheid op je bord? Dan is vlees van bij ons een slimme keuze. Varken en gevogelte zijn top, maar ook rundsvlees is een echte hit op de barbecue. Vlaamse veehouders zijn wereldberoemd voor het magere, malse vlees van Belgisch witblauw, maar ook andere rassen als Blonde d’Aquitaine, Limousin, Charolais zijn het ontdekken waard. Het grootste verschil zie je in de vetmarmering van het vlees.

Zoveel meer dan filet pur

Jan Van den Heuvel en Leen Stoffelen in hun hoevewinkel Meelhovenseheide

Vleesveehouders Jan Van den Heuvel en Leen Stoffelen verkopen het vlees van hun Blonde d’Aquitaine koeien in hun hoevewinkel in Oostmalle. ‘Minder maar beter vlees, dat is een positieve trend”, weet Jan. ‘Maar het is een misverstand dat alleen de klassieke stukken de moeite waard zijn. Een rund weegt zo’n 600 kg. Slechts 8 à 9 kg daarvan is filet pur. Dus ook gehakt, stoofvlees of worst moeten we appreciëren.”

Al gehoord van de bavette?

Jan en Leen merken in hun hoevewinkel duidelijk dat klanten steeds meer interesse en kennis hebben van de verschillende stukken van een rund. “Wie kende vroeger de bavette (uit de onderbuik) of picanha (het staartstuk)? Die stukken zijn vandaag erg populair. Mensen lezen en kijken naar kookprogramma’s, zo leren ze veel bij. En wij ook!”

Kiezen voor een korte keten

Ook veelgevraagd is de tomahawk, maar die biedt de familie niet aan. “Dit is een cote à l’os met een stuk bot eraan, maar dat heeft weinig toegevoegde waarde. Het slachthuis waar we mee samenwerken kan deze specifieke versnijding niet doen, dus houden we het simpel. Dat we onze dieren vlakbij kunnen laten slachten is ons meer waard dan het aanbieden van speciallekes”. Hun aanrader voor de barbecue? “Een grote biefstuk of traag gegaarde brisket die je kan delen met al je gasten.”

Veelgestelde vragen

​Welke vleeskoeien rassen worden er in Vlaanderen gekweekt?

​Belgisch witblauw staat met stip op nummer één, maar ook Blonde d’Aquitaine, Limousin, Charolais en andere rassen zijn in opmars.

Hoeveel filet pur zit er in een koe?

Uit een volwassen vleeskoe die bijvoorbeeld 600 kg weegt, haal je amper 8 à 9 kg filet pur.

Wat is een tomahawk?

Dit is een cote à l’os met een stuk bot eraan.

Deel deze pagina

  • Share via Facebook
  • Share via LinkedIn
  • Share via E-mail
Home
Een initiatief van Boerenbond

Volg ons

  • Follow us on Facebook
  • Follow us on Instagram
  • Follow us on Youtube
© 2026 Boerenbond vzw. Alle rechten voorbehouden.
  • Privacy
  • Voorwaarden
  • Contact
  • Website Boerenbond