Schaderegeling voor tuinbouwbedrijven krijgt vorm - donderdag 16 juni 2011
categorieën:
 
 
Eind vorige week kwam het verlossende bericht dat de oorzaak van de EHEC-besmetting in Duitsland bekend was. Dit bericht was nodig om eindelijk te kunnen werken aan een oplossing voor de gigantische systeemcrisis waarin de Europese groentesector sinds begin van mei terechtgekomen was. We zien intussen dat de markten zeer schoorvoetend weer op gang komen, maar het is nu al duidelijk dat 2011 voor onze groentetelers een catastrofaal jaar wordt.

Vorige week woensdag lanceerde de Europese commissie een aangepast voorstel, nadat de ministers van Landbouw het eerste voorstel afgeschoten hadden omdat het ruim onvoldoende was. Het beheerscomité heeft dit voorstel – mits een paar kleine aanpassingen – goedgekeurd op 14 juni. Het commissievoorstel is gebaseerd op het Vlaamse voorstel om op basis van het artikel 191 van de ‘Integrale GMO-verordening’ steun te verlenen aan de tuinbouwbedrijven.

Het aanvaarden van dit principe is een bijzonder belangrijke stap, aangezien dit betekent dat Europa zelf het volledige steunbedrag voor zijn rekening neemt. Het is ook belangrijk om mee te geven dat de Europese Commissie in het beheerscomité zeer duidelijk heeft laten aanvoelen dat enkel de door de Europese instanties gecontroleerde acties van steun zullen kunnen genieten. Dit is voor onze Vlaamse, goed georganiseerde sector zeker een pluspunt, in vergelijking met landen waar het afzetgebeuren nog een zeer lage organisatiegraad heeft.

De Boerenbond eist dat niet alleen steun gegeven wordt voor vernietigde producten, maar ook voor die producten die in deze crisisperiode verkocht werden tegen dumpingprijzen. Voor ons is het niet aanvaardbaar dat er alleen steun komt voor vernietigd product, terwijl telers die met zware verliezen verkocht hebben niets zouden ontvangen. Wij realiseren ons ten volle dat dit geen evidente oefening is, omdat het de deur openzet voor allerhande inkomensondersteunende maatregelen. Aan de andere kant geeft iedereen toe dat we hier te maken hebben met een uitzonderlijke crisis die uitzonderlijke maatregelen vraagt.

Vlaanderen

De Boerenbond blijft aandringen op extra ondersteuningsmaatregelen voor onze tuinders op Vlaams niveau. Meer specifiek hebben we gevraagd naar overbruggingskredieten, uitstel van aflossing met verlenging van VLIF-ondersteuning en een snellere uitbetaling van VLIF-kapitaalpremies. Op het federale niveau hebben we aangedrongen op voortzetting van de fiscale vrijstelling van VLIF-steun.

Daarnaast hebben we de vraag gesteld naar uitstel van het betalen van de sociale bijdragen en het activeren van het systeem van werkloosheid door overmacht, voor bedrijven die hun personeel tijdelijk op non-actief moeten zetten.

Rusland nog altijd niet opnieuw open

Vorige vrijdag kregen we het bericht van op de Europees-Russisch top dat de Russische overheid bereid was om onder bepaalde voorwaarden haar markt weer te openen voor Europese groenten. Het FAVV heeft hierop zeer accuraat gereageerd en bleef het hele weekend stand-by om onmiddellijk te kunnen reageren. Dinsdagavond was er in dit verband opnieuw een ontmoeting tussen de diverse Europese en Russische verantwoordelijken, om concrete maatregelen uit te werken zodat we zo snel mogelijk onze producten effectief weer kunnen exporteren. Tot op heden (donderdag 16 juni) is er op dit vlak nog altijd geen resultaat, ondanks zeer grote diplomatieke activiteit. Wij hopen dat dit probleem zo snel mogelijk opgelost wordt, want dit is nodig om de marktactiviteit verder vlot te trekken.

Luc Vanoirbeek, Studiedienst 

 
Commentaren
 
NIEUW: Lees je vakbladen nu al online

Je kan je ledenblad 
Boer&Tuinder en je vakblad 
Management&Techniek nu ook online lezen. En dit zelfs een dag vroeger dan hij normaal in je brievenbus valt. Dit is een exclusief voordeel voor onze leden.

Lees meer

Disclaimer | Contact | Site-map