Vlaanderen steunt kwaliteitssystemen - donderdag 23 september 2010
categorieën:
 

Landbouwers die in 2010 aangesloten zijn bij de kwaliteitslabels Meritus, Certus, Belgian Controlled Veal (kalfsvlees) of Belplume (braadkip) kunnen hiervoor specifieke steun ontvangen. Sinds de health-checkhervorming van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid kunnen ze immers ‘specifieke steun’ ontvangen, omdat de niet-gebruikte middelen van de bedrijfstoeslagregeling herverdeeld kunnen worden aan de producenten. Vlaanderen heeft hiervoor als doelstelling gekozen de kwaliteit van landbouwproducten te bevorderen.

Erkende Vlaamse kwaliteitssystemen
Enkel landbouwers die lid zijn van de door Vlaanderen erkende kwaliteitslabels Meritus, Certus, Belgian Controlled Veal of Belplume (braadkip), komen in aanmerking voor de specifieke steun. De subsidie geldt per lidmaatschap van een kwaliteitslabel, dus een landbouwer die lid is van meerdere labels, kan voor elk label specifieke steun ontvangen.
Om meerdere redenen komen enkel de vier vernoemde kwalititeitssystemen in aanmerking. Het Flandrialabel voor de tuinbouw wordt al gefinancieerd vanuit de Europese GMO-gelden en is uitgesloten omdat dubbelfinanciering niet toegelaten is. Voor akkerbouwers bestaat er momenteel geen Vlaams erkend kwaliteitssysteem en de melkveehouders kregen in de loop van het najaar al extra Europese compensaties in het kader van de zuivelcrisis. Ook private labels van specifieke distributeurs komen niet in aanmerking.

Voorwaarden voor de producenten
Om voor de subsidie in aanmerking te komen, moeten landbouwers. Ze moeten geïdentificeerd zijn aan de hand van een actief landbouwernummer en minstens één exploitatie uitbaten die in Vlaanderen gelegen is. Ze moeten op 30 juni van dit jaar ingeschreven zijn bij één van de vier kwaliteitslabels en op 31 december over het labelcertificaat beschikken. Tot slot moeten ze uiterlijk op 30 september van dit jaar het steunaanvraagformulier ondertekend indienen. Wie wil genieten van de specifieke steun moet eveneens de randvoorwaarden op zijn bedrijf respecteren.
Alle landbouwers die in aanmerking komen, kregen tussen 13 en 17 september een steunaanvraagformulier toegestuurd, dat ze uiterlijk op 30 september moeten indienen. Indien een bedrijf in de loop van 2010 wordt overgenomen, komt de premie toe aan de landbouwer die actief is op het ogenblik waarop deze steunaanvraag wordt ingediend.
Wie meent in aanmerking te komen voor de specifieke steun en geen aanvraagformulier ontving, contacteert best de buitendienst van de afdeling MIB in zijn provincie. Doe dat ook als de vooringevulde gegevens op het aanvraagformulier niet correct zijn.

Hoe gebeurt de betaling?
Het Agentschap voor Landbouw en Visserij zal de specifieke steun uiterlijk op 30 juni 2011 uitbetalen. In totaal komen 4215 landbouwers in aanmerking. Voor de uitbetaling werd voorzien in een budget van 2 miljoen euro, dat gelijkmatig verdeeld wordt over het totale aantal deelnemende landbouwers die, na controle, effectief voor steun in aanmerking komen. Het exacte premiebedrag per label en per landbouwer in 2010 kan men bijgevolg op dit moment nog niet vastleggen.

Guy Vandepoel, Studiedienst

 
Commentaren
 
NIEUW: Lees je vakbladen nu al online

Je kan je ledenblad 
Boer&Tuinder en je vakblad 
Management&Techniek nu ook online lezen. En dit zelfs een dag vroeger dan hij normaal in je brievenbus valt. Dit is een exclusief voordeel voor onze leden.

Lees meer

Disclaimer | Contact | Site-map